Мајката го дала бебето на посвојување, а по 18 години го вратила

Мајката Адријан Колинс неодамна ја објави својата животна приказна и објасни како го дала своето бебе на посвојување и го вратила по 18 години. Објавата таа ја започна со збогување со новородената ќерка.

„Збогум, девојче мое“, рече мајката додека ја држеше својата новородена ќерка во раце, обидувајќи се да се сети на сè за неа – нејзините мали прсти, стомакот, носот и црната коса. „Сеќавањата за моето девојче ќе бидат се што имам откако ќе ја напуштам болницата без неа“, напиша таа. „Месеци претходно видов две розови и црти на тестот за бременост и се онесвестив на подот во бањата“, се сеќава мајката.

Таа немала никакви приходи, ниту средства да се грижи за детето
Таа отсекогаш сонувала да биде мајка, но не беше времето што го очекуваше бидејќи беше прва година на факултет. Била во долга врска, но не планирале да се венчаат. Таа немала никакви приходи и начин да се грижи за детето.

Откако со месеци размислувала за своите опции, решила да го даде бебето на посвојување. Процесот беше многу напорен и тежок. Не знаела како да одлучи кај кого да оди нејзиното бебе бидејќи сакала добро семејство да ја посвои.

На крајот се одлучила за семејство кое живеело далеку од неа. Таа напиша: „На крајот, решив да го жртвувам мојот сон за мајчинството за да може ќерка ми да ги оствари своите соништа“. На разделбата, таа и кажа на својата ќерка дека секогаш ќе ја сака. Нејзиното момче стоеше на аголот од собата и ги бришеше солзите. Потоа пристигнале новите родители на бебето. Мајката ја погледна ќерка си и рече: „Се надевам дека еден ден ќе се сретнеме повторно“.

Мајката се запрашала дали прави голема грешка што го дава своето дете на друго семејство, а нејзиното момче и рекол дека го прават најдоброто за нивната ќерка. „Знаев дека моите соништа за мајчинство се скршени. Само што не сфатив дека соништата можат да се обноват и да станат нешто сосема ново и прекрасно“.

Кога ја напуштила болницата, мајката плачела горко, прашувајќи се дали некогаш повторно ќе ја види својата ќерка. Иако беше тешко, животот продолжи. Нејзиниот дом со текот на годините бил исполнет со деца. Се омажи за момче со кое ја доби првата ќерка, а подоцна роди три сина. Таа стана волонтер да помогне во породувањето. Таа сакаше да ги поддржи другите и да им помогне во процесот на посвојување.

Една од мајките на која и помогнала била семејна пријателка која неочекувано се нашла бремена, со која Адријан веднаш се идентификувал. Додека разговарале за посвојувањето на нејзиниот син и изборот на вистинското семејство, таа мајка ја прашала: „Дали ќе го посвоиш мојот син? Мајката веднаш се согласила бидејќи таа и нејзиниот сопруг навистина сакале да го прошират своето семејство.

„На почетокот се чувствував многу уверена дека можам да се справам со се во врска со посвојувањето дете, бидејќи го направив планот за посвојување на мојата ќерка пред неколку години. Ги разбрав надежите и соништата на биолошката мајка за нејзиното дете. Ја разбрав болката во срцето и процесот на закрепнување. Но, како што се приближуваше рокот, стравовите почнаа да ми се појавуваат во мислите. „Што ако сум лоша мајка за тоа дете? Дали ќе го сакам исто како и другите мои деца?’“, напиша Адријан, кој беше полн со сомнеж во себе.

Време е за породување. Адријан набрзо го добила својот нов син во раце и почувствувал силна љубов кон него. Таа и ветила на својата биолошка мајка дека ќе знае колку го сака, а со себе и понатаму има плишано мајмунче кое му го купила неговата биолошка мајка. Со сета радост на новото дете, Адријан многу добро ги знаеше болките и страдањата низ кои поминува нејзината биолошка мајка и се обиде да ја утеши. Во исто време се присетила на своето патување и на нејзината ќерка која ја дала на посвојување.

Дома, нејзините синови одлично го прифатија својот брат. Го опсипуваа со љубов и сите сакаа да се грижат за него и да го бакнуваат. Но, нејзините мисли често оделе кај нејзината ќерка. Не знаеше дека наскоро повторно ќе ја види. „Неколку недели по посвојувањето на мојот син, заѕвони телефонот. Тоа беше мојата 12-годишна ќерка. После сите овие години таа не ме заборави“, напишала мајката која била пресреќна, а срцето и скокало од среќа.

Нејзината ќерка сакала да ја посети и да ги запознае нејзините браќа. Дојде денот на повторното обединување. Кога автомобилот застана пред нивната куќа и излезе мало девојче со долга руса коса и сини очи, Адријан и нејзиниот сопруг истрчаа, ја прегрнаа и и кажаа дека ја сакаат.
Тие поминаа прекрасен викенд заедно и се зближија како семејство. Одеа на чај, играа, купуваа фустани и уживаа во секој момент. При разделбата ветија дека ќе останат во контакт, а потоа нејзината ќерка се врати дома во домот каде што беше посвоена.

„Следните неколку години разменувавме писма. Разговаравме на мобилен телефон. Ја посетивме во нејзиниот град. Таа доаѓаше во нашето семејство. Кога наполни 18 години, се се смени“, напиша таа. Потоа дознале дека посвоителите на нејзината ќерка не го одобруваат нејзиниот однос со нејзиното биолошко семејство. Тие не сакаа да преговараат, таа мораше да избира помеѓу нив или нејзиното биолошко семејство. Адријан бил многу изненадена од нивната ненадејна промена на ставот и ги молела да размислат да бидат дел од животот на нивната биолошка ќерка.

Сепак, тие целосно се променија, престанаа финансиски да ја поддржуваат својата посвоена ќерка и рекоа дека се каат што на ја посвоиле.
„Тие ѝ свртеа грб на ќерка ми и ја одбија. Се чувствував изневерено. Им верував и сега ја напуштија. Болката што ја чувствував додека ја гледав ќерка ми беше речиси еднаква на болката кога гледав како ја одземаат како бебе“.

Тогаш нејзиниот сопруг и предложил повторно да ја посвојат. Бидејќи беше полнолетна, потребна беше само нејзина согласност тие да станат нејзини законски родители. По неколкумесечна молитва, нивната ќерка се согласила да биде посвоена. Сите во семејството беа пресреќни.
На денот на официјалното посвојување сите се подготвија и отидоа во судница. Мајката била многу нервозна, но кога ја погледнала својата убава ќерка, сфатила дека нејзиното срце никогаш не престанало да биде поврзано со неа, од денот кога ја родила.

„Не можев да се грижам за неа кога се роди, но ќе се грижам за неа сега кога порасна“, напиша мајката за своите мисли тој ден. Посвојувањето помина без никакви проблеми.

Мајката до ден денес не може да поверува колку е среќна и низ какво патување поминала за да стигне таму. Нејзиното семејство сега е комплетирано. Таа сфати дека посвојувањето е прекрасен дел од нејзиниот живот. Таа е мајка на возрасна ќерка, три тинејџерки и едно посвоено момче.

Сè уште ја гледа болката на лицето на нејзината ќерка, сака да и ги залечи раните поради годините на разделба. „Сега можам само безусловно да ја сакам и да и дадам до знаење дека сум таму, дека сум со неа во време на сомнеж и тешкотии. Не можам да ги доживеам 18-те години од нејзиниот живот што ги пропуштив, но можам да уживам во новите спомени што ги создаваме“.

Исто така, нејзиниот посвоен син има прекрасен однос со неговата биолошка мајка и често се гледаат и поминуваат време заедно. Нејзините три сина веднаш ги прифатија помалиот брат и нивната постара сестра и заедно градат прекрасни спомени. Оваа мајка завршила опишувајќи ги своите чувства за целата своја животна приказна.

Таа напиша: „Не се случи сè како што планирав и тоа е во ред. Можам само да го прегрнам патувањето и да откријам како тоа ме промени. Станав посилна, поупорна, похрабра и похрабра, поради што повторно се соединив со ќерка ми и имам прекрасен однос со мојот син. Си дадов дополнителна доза на благодат кога работите не испаднаа како што мислев. Научив дека секој ден има свои благодати. Научив да се прегрнувам и да бидам благодарен за сите нови соништа“.