Мајката првпат ги слушнала отчукувањата на срцето на својот покоен син во малото девојче

Ужалената мајка за прв пат го слушна чукањето на срцето на својот покоен син откако тоа го спаси животот на малото девојче. Таа се утеши кога го слушна звукот на чукањето на срцето на нејзиниот покоен син. Единственото нешто е што овој орган сега одржува едно мало девојче во живот.

Двегодишниот син на Брук, Итон Казмир или „Кеш“ го загуби животот кога минатото лето се удави во базен. Но, неговото срце продолжува да живее во 16-месечната Лола Бонд, на која во тоа време очајно и требаше трансплантација на срце. Иако Лола беше оперирана минатиот септември, на Итон дури неодамна му беше дадена можност да го запознае малото девојче и да го слушне чукањето на срцето на нејзиниот син, за прв пат по неговата прерана смрт.

„Во моментот кога влегов во собата, се почувствував преоптоварено“, изјави Итон за CNN. „Ја видов и само се скршив и плачев. Го чувствував мојот син. Неговото чукање на срцето беше толку чисто“. „Се заљубив во неа“, додал Итон како посебен момент, кој бил снимен со камера. „Таа е толку драгоцена.

Мајката додаде дека двојката се зближила на силен начин и покрај неповторливите трагични околности што доведоа до оваа ситуација. „Ќе бидеме поврзани до крајот на животот“, рече таа. Лола е родена со срцева болест наречена кардиомиопатија. Тоа предизвикува срцето да се зголемува, згусне и забавува, што им отежнува на органите да пумпаат крв низ телото. Според KidsHealth.org, не е позната причината за болеста, иако може да биде наследна.

Но, постои испробан и ефикасен лек: свежо, ново срце. Токму тоа го доби Лола на подарок. Лекарите забележале дека иако девојчето ќе зема лекови против отфрлање, тие очекуваат таа целосно да закрепне. „Сфаќањето дека има сосема друго семејство кое ја сака неа исто како што таа мене мене“, изјавила за WCCO бабата на девојчето, Маргарет Бонд Ворел.

„Нема сомнеж дека таа немаше да преживее да не беше чудото што го добивме преку ова срце“, додаде таа за Фокс 9. Зачудувачки е што органите на Кеш ги спасиле животите на уште три деца.

„Тој сакаше да споделува“, рече Итон за нејзиното скапоцено момче. „Дел од неговиот живот и да се даде за Лола и другите деца е дел од тоа што беше.