Мед и ореви за зајакнување на организмот во студените зимски денови

И медот и оревите се многу здрава храна. Научниците одамна докажале дека содржат голема доза на важни витамини и минерали, така што благотворно делуваат на човечкото тело, а нивната мешавина помага да се ослободите од многу опасни болести.

За да ја подобрите работата на внатрешните органи и целиот систем, треба почесто да јадете мед со јаткасти плодови. Ќе ви користи и ако сте под емоционален стрес или работите тешка физичка работа.

Зошто треба да јадете мед и јаткасти плодови

Кога редовно јадеме мед и јаткасти плодови, во нашето тело се случува следново:

– Ако сте страдале од главоболка, ќе помине.

-Ја нормализира работата на дигестивниот систем. За да се ослободите од запек, почесто јадете ја оваа слатка смеса.

– Помага да се опорави побрзо од породувањето.

– Медот и оревите се незаменливи за здравјето на жените бидејќи содржат материи кои го подобруваат протокот на крв во органите во малата карлица, а со тоа го зголемуваат либидото.

– Кај мажите ја зголемуваат потенцијата.

– За зајакнување на имунитетот – доволно е да јадете мала количина од смесата секој ден. Ако веќе сте настинати, тоа ќе ви помогне брзо да се ослободите од затнат нос и болки во грлото.

-Доколку патите од анемија, јадете ги овие намирници бидејќи содржат железо, цинк, манган и железо.

-Медот и оревите ги стабилизираат метаболичките нарушувања.

– Се препорачува да јадете повеќе од овие намирници при интензивна ментална работа, кои ја подобруваат концентрацијата.

-Оревите содржат состојки кои ги ублажуваат ревматските болки.

Како да подготвите мешавина од мед и ореви
Оваа смеса воопшто не е тешка за правење, а подготовката е исклучително лесна.

Измешајте 500 гр мед со 500 гр ореви и додадете сок од еден лимон. Добро измешајте и истурете во стаклена тегла.

Потрошувачка: За деца постари од 3 години – 1 кафена лажичка два пати на ден.
За возрасни: 1-2 лажици три пати на ден.

Бидете здрави!