Мислев дека сум спремна да се омажам за црнец, но немав поим што ме чека

Мислев дека сум подготвена да се омажам за црнец, но немав поим што ме чека. Ова е приказна за жена која е среќно мажена за црнец. Тоа беше пред нешто повеќе од две и пол години, непосредно пред да се омажам ме прашаа: „Дали си подготвена за она што ќе го доживее твоето семејство откако ќе се омажиш за црнец?“.

Бидејќи бев бела жена која растеше во Солт Лејк Сити, Јута, бев навредена. Човекот со кој разговарав забележа дека сум навредена и едноставно рече: „Не сакав да те повредам, само сакав да се уверам дека си свесна дека работите ќе бидат поинакви отколку што мислам дека очекуваш. Ќе биде потешко“. Објаснив дека ми е добро и дека се ќе биде супер.

Две и пол убави години подоцна, нашиот постар син има 5, а помалиот речиси две години. Како жена, каква што сум сега, често размислувам за тој ден со желба да разберам што мислел тој маж. Посакувам да разберам дека маж ми ќе го извадат од кола, ќе му врзат лисици, ќе го фрлат на под и ќе клекнат на грб додека јас беспомошно го гледам, само затоа што ни истече регистрацијата.

Посакувам да знаев дека луѓето ќе го обвинат мојот сопруг дека го киднапирал нашиот постар син само затоа што бил бел, а во исто време ќе ме пофалат што сум светец кој посвоила мало црнче.

Само да ги разберам грдите зборови
Само да ги разберам грдите зборови што некој може да ги изговори кога зборува за нашето мало мешано семејство и за болката што следи после тоа. Само да го искористев тоа време за да видам како ќе им објаснам на моите момчиња зошто луѓето не се секогаш учтиви. Имаше неколку работи што се случија во последните неколку години што ме принудија да одлучам која е мојата конечна позиција.

Гледав и читав за мажи и жени кои беа повредени и понижувани од полицијата и сфатив дека сум од двете страни на таа ограда. Ги пикнав моите бебиња и ги гледав како спијат со солзи во очите додека размислував како да ги заштитам од светот. Во исто време, го погледнав моето бебе во очи и реков: „Тој подобро носи паметни одлуки. Безбедни одлуки. Нема грабеж на бензинска пумпа. Нема одење по улица мавтајќи со меч наоколу. Без бунт. Треба да имате почит. Треба да бидете член на општество кое придонесува за светот. Треба да се гордеете со себе и своето наследство. Ако си нешто помалку од тоа, еден ден можеби нема да се вратиш дома кај мене“.

Претпоставувам дека дел од проблемот со овој свет е фактот дека ако сте Белци, никогаш нема да бидете Црнци и обидете се да го разберете нивниот страв врз основа на нивните искуства – секогаш ќе ви биде тешко. Би рекол дека поминаа 8 години откако имав скршено задно светло на мојот автомобил. Беше една година пред вујко ми да ми понуди да го поправи, дотогаш воопшто не размислував за тоа.

Да се ​​вратиме на пред околу еден месец кога повторно ми пукна светлото. Поради моето минато искуство како бела жена, повторно решив дека нема да го поправам тоа туку ќе заштедам пари. Мојот сопруг беше ужасно параноичен. Секој ден велеше дека треба да одам да го поправам светлото. Тој ја возеше мојата кола и постојано гледаше каде е полицијата и во случај да ја забележи, брзо ќе заминеше на другата страна или ќе застанеше на страна и ќе чекаше да поминат покрај него.

Не молчав да ја изразам мојата фрустрација што мислеше дека полицијата секогаш го следи само затоа што е црнец. Секогаш трпеливо одговараше: „Љубов, не ни треба тој проблем“. Нашето светло сега е поправено, но додека ги слушав вестите за пукање на човек во неговиот автомобил, а првичната причина за запирање беше скршено светло, сфатив дека почна да ме фаќа паника.

Што ако бевме ние, а мојата непочитување кон неговите стравови ќе не доведе до најлошото? Таа вечер си легнав прашувајќи се како изгледа иднината за моето семејство, но кога се разбудив наутро само сфатив дека работите ќе станат навистина лоши, не само за моето семејство туку и за сите останати.

Светот е полн со луѓе. Не е полн со полицајци, лекари, учители, Азијци, Латиноамериканци, мажи и жени. Нашата Земја е полна со луѓе. Луѓе кои за среќа и за жал ја имаат истата еднаква можност да одлучат како ќе го живеат својот живот. Тој е полн со луѓе кои одлучуваат дали се добри или лоши. Тој е полн со луѓе кои се под влијание на овие одлуки за добро или лошо. Многу е лесно да се падне во идејата дека проблемот е НИЕ против НИВ кога во реалноста доброто е всушност против злото и така било отсекогаш.

Омразата се учи, таа доаѓа од внатре
Луѓето не излегуваат од утробата на својата мајка мразејќи го својот сосед. Омразата се учи. Омразата доаѓа од внатре. Таа се чувствува и останува. Омразата ве турка да барате одмазда за она што го сметате за лошо и неправедно. Еднаквоста е нешто на што можеме само да се надеваме и би постоела во совршен свет, но реалноста е дека таа не постои сега и нема да постои уште долго време, ако некогаш.

И што да се прави сега? Петмини полицајци се мртви поради лошите одлуки на другите луѓе. Што го поправи? Колку луѓе само си легнуваат вечерва сакајќи нивната сакана да се врати дома, бела или црна, но од омраза никогаш повеќе нема да поминат низ таа врата? Сè што гледам се полицајци кои се плашат од мојот сопруг сега повеќе од кога било. Гледам жени како ги молат своите сопрузи да не излегуваат без разлика дали имаат бела или црна боја на кожа. Гледам родители како ги учат своите деца да се плашат од полицијата наместо да ги учат да ги почитуваат оние кои ги ставаат своите животи на линија за да се уверат дека сме безбедни. Или родители кои ги привлекуваат своите деца поблиску до себе кога црн човек седи во нивна близина во автобус.

Промената што сакам да ја видам во светот на крајот не доаѓа од наоѓање правда за оние кои биле малтретирани и непочитувани. Тоа доаѓа од она што го избирам да учам во ѕидовите на мојата куќа. Тоа доаѓа од едукација на граѓани кои ќе го почитуваат законот и луѓето околу нив. Тоа произлегува од учењето на децата дека лошите одлуки доаѓаат со лоши последици и дека животот не е секогаш фер и дека не е така создаден.

Станува збор за гледање на луѓето како луѓе, ништо друго освен тоа. Не за гледање на бојата на кожата или работата. Не според тоа со кого се во брак или во што веруваат. Станува збор за гледање на луѓето како слободни суштества кои ги избираат своите животи и донесуваат сопствени одлуки, а потоа наоѓаат мир во она што можат да го контролираат. Се работи за тоа да му покажеме на светот, нивниот начин на живот, дека грешат што мислат за вас. Станува збор за учење на луѓето дека, иако расизмот е сè уште жив и здрав, ние се стремиме да ги научиме нашите деца да очекуваат подобро утре без разлика на околностите.