Мислела дека се допишува со БИЗНИСМЕН, а кога ја дознала вистината, сè и се свртело наопаку

Таа била жртва на маж кој очигледно уживал да „имамува“ девојки Во исповед за британските медиуми, Џули Хејнс од Ирскиот Корк изјавила дека по разводот се свртела кон апликации за состаноци. Таму запознала човек кој се претставил како инвеститор кој има своја компанија за недвижнини, а всушност цело време разговарала со непознат маж од Њукасл, кој само сакал да се забавува. Запознав еден дечко кој ми раскажа животна приказна, велејќи дека се занимава со изградба на станбени комплекси и дека има своја фирма со неколку вработени.

Тој рече дека се преселил во Корк од Клер и дека планирал да го прошири својот бизнис во Корк. Долго разговаравме и тој ми изгледаше пристојно и живееше на дваесетина минути од мене – рекла Џули, пренесува Дејли Стар. Таа додала дека мажот бил љубезен и не пробал ништо недолично, а по некое време ја поканил на кафе. Се подготвив и излегов, а децата ги оставив на грижа на мајка ми. Откако задоцни на состанокот, ми испрати порака дека му се урнал ѕидот на градилиштето – рече таа.

Таквата изјава и била сомнителна, па решила да го провери неговото име и податоци, па се испоставило дека инвеститорот со кој наводно се допишувала, одамна починал. Откако ја посочи измамата на социјалните мрежи, таа објави слика од момчето со кое се допишува за да ги предупреди другите жени.

После тоа, ја контактирале уште пет девојки кои биле жртви на „циркусот“ од Њукасл, со кои очигледно од досада случајно се допишувал со девојките претставувајќи се како починатиот инвеститор. Кога измамените девојки ја нашле вистинската личност со која би се допишувале, се испоставило дека освен што живеел во Њукасл, имал и свршеница и се верил на новогодишната ноќ.