Мислел дека мајка му се откажала од него и ја мразел цел живот: Кога ја открил ВИСТИНАТА, не можел да си прости

Тајлер Граф (38) пораснал во Минесота во грижливо семејство кое го сака и го посвоило како момче од Чиле. Извештаите од агенцијата за посвојување тврдеа дека неговата мајка Хилде дел Кармен Кензада го напуштила поради финансиска нестабилност. Неодамна дознал за неправдата што и била направена во 1983 година и одлучил дека ниту едно дете повеќе нема да ја доживее неговата судбина.

Истата година, кога Кензада (65) се разбудила од анестезија за време на породувањето, и рекле дека нејзиниот син, кого планирала да го нарече Серхио, ненадејно починал и таа повеќе не го видела. Она што се случи ја прогонуваше цел живот и резултираше со потрага која траеше четири децении.

Се испостави дека Тајлер бил одведен од родното Чиле како дел од сложената меѓународна мрежа за трговија со луѓе Според адвокатот на грофот, Ентони Кларксон, се проценува дека меѓу осум и 12 илјади деца биле нелегално и насилно посвоени од Чиле во текот на седумдесеттите и осумдесеттите години, за време на владеењето на Аугусто Пиноче, пренесува „Њујорк пост“.

Грофот отсекогаш знаел дека е посвоен и цел живот се борел со незадоволство кон родената мајка. Никогаш не мислев дека какво било оправдување ќе биде доволно добро. Цел живот го носев тоа непријателство, товарот на грбот“, изјави Тејлор за Њујорк Тајмс. И покрај тоа, Граф живеел среќен живот во Америка, несвесен дека бил продаден на посвојување и станал пожарникар во Хјустон, каде живеел со сопругата и малиот син. Меѓутоа, кога чилеанскиот пожарникар штотуку пристигнал во Хјустон на обука за работа, тој му рекол на Граф дека неговата мајка, Марисол Родригез, ја водела чилеанската непрофитна организација „Синови и мајки на тишината“, која работи на повторно обединување семејства разделени од нелегални и принудени посвојувања во земјата.

Минатата година Граф и неговата мајка конечно ја дознаа вистината еден за друг. Мајката никогаш не ја заборавила потресната загуба и секоја година роденденот на својот син го поминувала во солзи, додека не добила повик од организацијата.

Не можев да ја сварам информацијата. Не можев да сфатам што се случува. Секој мускул во моето тело се собираше и не можев да ги сопрам солзите. Имав чувство како некој да ме удрил со стап толку многу што можев да ги видам ѕвездите. Сакав да врескам. Поставив многу прашања. Само се прашував дали е сакан, дали јаде добро, дали го поминува времето на студ – изјави таа за емисијата „Добро утро Америка“.

Нивната поврзаност набрзо беше потврдена со резултатите од ДНК тестот. Не можам да замислам низ што помина мојата родена мајка кога ме изгуби и ја оплакуваше мојата смрт – изјави Граф за „КликТуХустон“.

Тој додава дека е возбуден што ја запознал својата биолошка мајка, како и трите сестри за кои не ни знаел дека постојат, но и што одржува контакт со неговото семејство кое посвоило, кое немало поим дека има син во лоши услови на посвојување. Обединетото семејство брзо почна да се забавува преку Зума пред Кезада да се качи на лет минатата година за да го запознае и гушне нејзиниот син за прв пат.

Тоа беше долга прегратка. Не оставија сами, ние само се прегрнавме, а таа ме бакна и ние само стоевме и плачевме – изјавила Тејлор. Грофот потоа заминал во Чиле за прв пат да ги запознае своите сестри и неговиот роден град. Сепак, тој се соочува со тешка ситуација. Сега сум некаде помеѓу две семејства. Не сакам да ги повредам чувствата на моите посвоители или чувствата на мојата биолошка мајка, па сега се трудам да одржувам рамнотежа. Се обидувам да сфатам каде се вклопувам сред сето ова – вели тој.

Затоа Граф ја основа својата непрофитна организација, Connecting Roots, која ја подигнува свеста за ужасната шема на трговија со луѓе и обезбедува бесплатни ДНК тестови за да им помогне на семејствата да ја забрзаат врската, истакнувајќи дека многу мајки погодени од овие злосторства стареат.

Не можеме да го вратиме времето и сега само се обидуваме да ги надоместиме изгубените 38 години – заклучи Граф