Младиот брачен пар се откажал од венчавката и парите им ги дал на сиромашните

Подгоричанката Лејла Ќоровиќ (25) и нејзиниот сопруг, кои живеат и работат во Јужна Каролина, САД, решиле на најдобар можен начин да ги потрошат парите наменети за свадбената веселба. Имено, тие го поделија на сиромашните семејства во нивната татковина. Таа и нејзиниот сопруг, вели таа, сфатиле дека размислуваат за луксуз во Америка, додека некои луѓе во Црна Гора немаат пари за основни прехранбени производи.

Идејата за донирање пари се роди следејќи ги настаните во нашата земја, каде што многу луѓе останаа без работа, поради пандемијата и други причини. И како што наближува зимата, која дополнително го отежнува животот и домашниот буџет, решивме да не размислуваме за дополнителен луксуз, туку да донираме пари на некој што ги нема ни основните потреби, рече Лејла. Таа вели дека нејзиниот сопруг планирал обичен банкет за „најважниот ден“, во вид на ручек со најблиските, додека таа била на голема свадба на брод.

Но, таа идеја била напуштена за повисока цел, па овој млад пар израдувал неколку семејства во Црна Гора. А роднините во татковината им помогнаа парите да дојдат во вистински раце. Најмногу ни помогна семејството со информации за тоа на кого му е тешко и кому му е потребна помош. Додека биле на терен се обиделе парите да му ги достават директно на оној на кого треба да му бидат доставени.

Баравме семејства со повеќе малолетни деца. Меѓу нив има деца кои немаат ниту еден, ниту двајцата родители, изјави оваа Подгорицанка. Парот набрзо се огласи на Инстаграм, па парите може да им ги дадат на уште две семејства. Се јавија луѓе кои знаат за финансиски загрозени семејства и со тоа ни помогнаа да го комплетираме буџетот, рече Лејла. Парот бил инспириран од приказната за девојка која се откажала од тоалетот за матурска вечер за да донира пари во добротворни цели.

Срцето ми е полно и среќна сум што со сопругот можеме да помогнеме. Честопати му благодариме на Бога за тоа. Дополнително се инспириравме кога дознавме дека на матура се појавила девојка со маица на која пишувало „Го донирав мојот стајлинг“. Таа, според мене, беше главната ѕвезда на таа вечер. Навистина душата се храни кога им помагаме на другите. Така и самите растеме, рече Лејла.

Инаку, оваа Подгоричанка пред две години ја освои титулата за најубава Европејка на натпреварот „Miss Fashion Global“ во Дестин, Флорида, САД. Покрај таа титула, Лејла ја доби и круната за најубаво девојче во Јужна Каролина. Љубовта кон татковината е нешто што никогаш не го напушта човекот и, според мене, кога човек ќе започне хуманитарна акција, треба да ја започне од својата, искрена е Лејла.