Младиот човек го забележал чудното однесување на девојката во водата, веднаш му било јасно што се случува

Непознат млад човек го забележал чудното однесување на девојка во водата која не можела да излезе поради морската струја. Веднаш му станало јасно што се случува, па тргнал да и помогне.Мајката на Саманта Вајтинг кон крајот на летото била на плажа во Калифорнија на краток одмор, а со неа била и нејзината 10-годишна ќерка Хејли. Кевин Кози бил на истата плажа, уживајќи во океанот со својата свршеница не знаејќи дека Бог наскоро ќе го поттикне да си го спаси животот. Хејли си играла во морето, а кога излегла надвор, силна струја почнала да ја влече. Таа не знаеше да плива.

Хејли се присети: „Не можев да верувам дека тоа ми се случува мене. Бев преплашен“. Хејли почнала да ја повикува мајка си да и помогне. Нејзината мајка го направила единственото нешто што може да го направи еден родител во таква ситуација – истрчала да ја спаси ќерка си. Но, струјата беше толку силна што почна да ја влече и мајката. Нивниот престој на плажа ќе беше трагичен да не беше Кевин. Разбрал што се случува и без размислување притрчал да им помогне. Тој беше вистинската личност за потфатот.

Тој сподели: „Пливам професионално од својата 3-та година, па мислев дека можам да им помогнам“. Кевин доплива до мајка и ќерка. „Штом стигнав кај мајка ми, и реков да ми ја даде ќерката бидејќи видов дека се мачи, дека не може да ја држи“, рекол Кевин. Штом Кевин дошол со Хејли на брегот, спасителот скокнал во водата и ја извлекол Саманта. Мајката и ќерката беа безбедни, но и двајцата знаеја дека тоа е Кевин, нивниот ангел чувар. Кога конечно беа безбедни, многу луѓе се појавија околу нив, така што немаа можност да му се заблагодарат на Кевин. Проблемот беше што го знаеја само неговото име, но не и неговото презиме.

Саманта неколку месеци се обидуваше да го најде. Конечно, со помош на социјалните мрежи успеала. Саманта и Хејли сакаа да му се заблагодарат на посебен начин, но не беа сигурни како. За време на разговорот со Кевин дознале дека тој морал да ја одложи венчавката поради пандемијата, а тоа им дало одлична идеја на мајката и ќерката.Тие отворија страница за донации и кажаа што направил Кевин за нив. Тие побараа донации за неговата свадба и меден месец од соништата. „Да не го ризикуваше несебично својот живот за да не спаси, ќе ја изгубев ќерка ми“, рече Саманта. „Господ знае дека заслужува повеќе од ова“.

Нивната молба вроди со плод. Луѓето ширум светот оставија прекрасни пораки со парични донации за Кевин и неговата вереница. Некои од коментарите беа: „Ни требаат повеќе луѓе како Кевин. Бог да го благослови него и неговиот брак“. „Не секој би се жртвувал за другите, но вие сте и многу сте помогнале на едно семејство. Добро сторено. Среќен брак“. Наскоро мајката и ќерката собраа 58.000 долари за Кевин. Беше целосно скромен кога дозна што направиле неговата ќерка и мајка. Неговата работа не била поттикната од желбата за стекнување, туку од љубезноста и подготвеноста да им помогне на другите.

„Доволно ми беше што девојката беше спасена. Искрено“, рече Кевин. Во свет полн со омраза, оваа приказна е потсетник дека навистина постојат ангели чувари .