Многу ми е тешко затоа што после разводот живеам сам во вила со 18 купатила – Бил Гејтс кажува дека повеќе не ги мие сам садовите од како се разведил

Бил Гејтс проговори за приватните детали од бракот и разводот со поранешната сопруга Мелинда. „Секој брак, како што децата заминуваат од дома, поминува низ транзиција. Мојата за жал ја помина оваа транзиција наречена развод. Но, од моја гледна точка, тоа беше одличен брак. Не би го менувал. „Не би се оженил повторно“, изјави Гејтс во интервју за Сандеј Тајмс. Тврди дека најтешко му било кога децата излегле од дома. И најмладата ќерка отиде на факултет и сега нивната вила со 18 бањи во Сиетл е празна.

„Ја имам оваа прекрасна куќа која е погодна за големо семејство. Но, најчесто изгледа преголемо. „Јас сум само мала личност“, рече Гејтс. „Ми недостигаат нередот и вревата. Не се занимавам премногу со домашни работи, но во минатото секогаш ги миев садовите затоа што бев добар во тоа, а едно од децата ми помагаше“, додаде тој. Тој раскажа и каков однос имал со Мелинда по разводот. Бил вели дека е среќен што сè уште може да работи со неа и што понекогаш се гледаат.

„Имаме супер важна, сложена, блиска врска во која решивме да работиме заедно. И јас сум многу среќен што почнавме да работиме заедно. И ние имаме три неверојатни деца“, рече тој. „Тажен сум исто како и таа. Да. Знаете, пораснавме заедно. Кога се оженив, Мајкрософт беше голема работа. Но, јас бев млад 38-годишен, а таа зрела 28-годишна… Тоа е повеќе од половина од мојот возрасен живот. Заедно направивме многу“, додаде тој.

Бил признава дека лесно се договорил со Мелинда за распределба на имотот и парите. „Таа доби куче. Таа ме уби со тоа. Се шегува. Светот треба да знае колку сум малтретиран. Не се шегувам. Не бевме лоши еден кон друг“, рече тој.

Да потсетиме, Бил и Мелинда Гејтс објавија дека се разведуваат на почетокот на мај минатата година. Во брак се 27 години. Тие се запознале во доцните 1980-ти, кога Мелинда се приклучила на Билс Мајкрософт, а се венчале во 1994 година.