Моментот кога слепа мајка го видела своето бебе за прв пат

Трогателно видео на Јутјуб кое се рашири со молскавична брзина, се слуша како таа вели: „О Боже“, додека го држи малиот Аксел во болнички кревет за прв пат по породувањето. Види ги тие долги прсти. Тој личи на нас. Убаво е чувството да можеш да го гледаш твојот сопруг како го држи нашиот син – рече таа.

Бејц (29), која живее во близина на Торонто, изјави за ABC News дека боледува од макуларна дегенерација. Иако не е целосно слепа, не може да гледа во центарот на видното поле, па го видела своето бебе со помош на технолошки иновации. „ESight Eyewear чини 15.000 долари и не е покриен со здравствено осигурување, но Beitz го доби благодарение на основата на eSight“, рече Тејлор Вест од eSight, додавајќи дека очилата снимаат видео во реално време и го пренесуваат на слепо лице.

Досега во Америка ги користат околу 140 луѓе. Ова беше прв пат во нејзиниот живот Бејц да види бебе. „За прв пат во мојот живот, всушност гледам бебе и неодоливо е тоа да е мое бебе“, рече таа.

Бејц вели дека очилата што ги добила на денот на раѓањето многу ги олеснуваат работите и се грижат за нејзиното новороденче, од купување во продавница до вршење други задачи кои би биле многу тешки да се постигнат без помагала.