Момчето (6) сака да си игра со својата баба, но еден ден забележал нешто необично

6 – годишниот Дориан Бешера оди во прво одделение, а стана вистински херој. Како и многу други деца, Дориан сака да си игра кај својата баба. Но еден ден забележал нешто невообичаено. Додека неговата баба готвела, момчето гледало низ прозорецот. Преку патот ја видел старата соседка на неговата баба. Но му се чинело дека нешто не е во ред. Една соседка, Дот Фиелд лежела на подот покрај хранилката за птици.

„Се наведнав и слушнав звук. Веднаш знаев дека не е добро“. Соседката го видела Доријан како гледа низ прозорецот и замавнала за помош. Беше загрижена дека момчето ќе ја игнорира бидејќи се уште беше многу мало. Но, Доријан знаел дека нешто не е во ред и морал да помогне, па отишол кај соседот. Ја праша г-ѓа Филд дали е добро, таа рече дека ја боли грбот. Доријан втрча во куќата и ги повика тато и вујко му.

Наскоро мажите пристигнале, и помогнале на г-ѓа Филед да оди на столот во нејзината куќа, а потоа повикале брза помош. Г-ѓа Филд итно била пренесена во болница. Се испостави дека тоа утро се здобила со сериозна повреда на грбот. Благодарение на Доријан, г-ѓа Филд ја доби целата потребна помош и успешно закрепна. Таткото на Доријан рече дека е многу горд на својот син. Тој додаде:

„Мислам дека тој е херој. Мислам дека тој е највнимателниот 6-годишник на целиот свет. Малите деца можат многу. Можам да направам повеќе отколку што мислиме. Јас сум најгордиот татко некогаш“. Но, пофалбите не исчезнаа. Противпожарната станица му даде посебна пофалба на Доријан за неговата добра работа. Пожарникарите дури отишле лично кај него за да му дадат комплимент и да му го покажат противпожарното возило.

Го однеле дури и на приватно возење низ населбата. Можеби затоа Доријан ќе сака да биде пожарникар кога ќе порасне. Една локална телевизија известуваше за неговата работа, а Доријан стана познат ширум светот и пример за многумина.

Луѓето често се жалат дека со новите генерации луѓето престануваат да бидат љубезни еден кон друг. Но, ова момче покажа дека тоа не е правило. Ако како 6-годишно дете можам да им помогнам на моите најблиски, какви ќе бидат кога ќе пораснат? Можеби не е сè совршено на светот, но настаните како овој покажуваат дека не е се целосно црно.