Момче со аутизам ја удрило стјуардесата, а нејзината реакција ја расплакала неговата мајка

Вознемирено момче со аутизам случајно ја удрило стјуардесата, а нејзината љубезна реакција ја расплакала неговата мајка. Да се ​​биде илјадници милји во воздух од вашиот дом може да биде застрашувачко искуство за секое дете, но ако аутизмот влезе во равенката, тогаш летањето е уште поголем предизвик.

Брајсен Габриел е 4-годишно дете со аутизам. Тој нормално ужива да лета, но на овој лет од Сан Диего до Хјустон работите излегоа од контрола. Според неговата мајка, Лори Габриел, Брајсен имал напад непосредно пред поаѓањето, пишува Фејтит . „Беше невозможно да го задржам на своето место. Сакаше да седи на подот во ходникот“, објасни Лори.

„Не можев да го смирам“, рече таа, „Тој се бореше со мене и неговиот татко. И двајцата едвај го вративме на седиштето и му го ставивме појасот. Потоа почнал да тепа, да вреска и да ги тепа сите околу него. Потоа дојде стјуардеса и ни кажа дека авионот не може да полета додека тој не седни“.

Лори и објаснила на стјуардесата дека нејзиниот син има аутизам и дека им треба момент да го смират. Таа замина и се врати со двајца колеги кои ме прашаа како можат да помогнат „Тогаш тргнаа во акција“, рече Лори. Тие му дозволија на Брајсен да и седне во скут за време на полетувањето додека таа го држеше. Сè уште многу вознемирен, Брајсен врескаше да го пушти, така што, кога беше безбедно, му беше дозволено да седне на подот.

„Кога е премногу стимулиран, му помагаат вибрациите“, вели Лори. Вознемирено момче случајно удрило вработен кој не бил на должност, а седел во близина. Стануваше збор за стјуардеса која не се налутила, туку искоментирала дека е во ред ако ѝ шутне по нозете. Брајсен отишол во првото одделение каде почнал да клоца по стапалата на друг непознат маж кој подеднакво смирено реагирал.

Брајсен изгледаше среќен таму, па не сакавме да го префрлиме“, изјави Лори. „Му се извинив на човекот, но тој не ни замери. Тој рече дека е слободен да го удри своето седиште, дека тоа не е проблем“. „Сите во прво одделение беа многу љубезни кон него, го прашуваа како се вика, му покажуваа слики на мобилните, го оставаа да седи каде што сака“, рече Лори. се погрижија се да биде достапно за секого.

Но, добрите дела не застанаа тука. Пред да излезат од авионот, стјуардесата и ја прегрна Лори и охрабри порака: „Ја пофалувам твојата сила“, пишувало, „Никогаш не дозволувај некој да те натера да мислиш дека си товар. Тој е благослов. Бог го благослови вашето трпение, вашата љубов, вашата поддршка и вашата сила. Продолжете да бидете супер-жена. Знајте дека вашето семејство е сакано“.

Пресреќна Лори објави порака на Фејсбук и им се заблагодари на персоналот на Јунајтед ерлајнс што и помогнал. Тие одговорија многу брзо „Изгледа дека сте имале добар лет. Многу сме среќни што нашиот персонал успеа да го разубави вашето патување. Исто така, ни е мило што слушаме дека имаме толку многу прекрасни патници подготвени да помогнат. Се надеваме дека наскоро ќе го видиме Брајсен повторно“.

„Среќен сум за сета оваа добрина. Сакам да плачам“, рече Лори, „Ова е прв пат сите да бидат полни со разбирање и подготвени да помогнат. Тоа ветува многу, не треба да се грижиме што мислат другите бидејќи има многу добри луѓе кои разбираат. Тоа ми дава многу надеж за иднината“.