Момчињата од одделението имаат иста фризура, а причината расплака многумина

Момчињата Џексон Розебуш и Реди Велдон одат во ист клас и имаат иста фризура. Причината поради која го направија тоа расплака многумина. Детската невиност е нешто неописливо прекрасно. Децата не осудуваат, тие се чесни и чисти и тоа треба што повеќе да се негува. Вистински пример за таква невиност се двајцата најдобри пријатели Џексон Розебуш и Реди Велдон.

Освен што се соученици, тие важат и за браќа. Пред три години мислеа дека можеби и ќе ја заебеат својата учителка. Тие смислиле план како да станат сосема исти за никој да не може да ја разликува. Џексон ја прашал мајка си дали може да се шиша исто како Реди за да биде негов близнак.

Тие беа толку возбудени за нивниот план што не можеа да престанат да се смеат во фризерскиот салон. Мајката на Џексон го објавила нивниот план на Фејсбук: „Зборував со Џекс утрово за неговата луда коса. Му реков дека мора да се шиша за време на викендот. Тој рече дека сака да ја избричи косата што е можно пократка за да личи на неговиот пријател Реди. Тој рече дека едвај чека да оди на училиште со нова фризура бидејќи наставникот нема да може да ги разликува.

Мислеше дека би било многу смешно да ја збуни учителката со истата фризура. Таа објави фотографија од пријателка пред фризурата и се пошегува: „Ова е слика на Џекс и Реди. Сигурен сум дека сите можете да видите колку се слични“. Оваа мајка се зачудила што нејзиниот син мислел дека се разликува од својот пријател само поради фризурата:

„Ако ова не е доказ дека омразата и предрасудите се нешто научено, тогаш не знам што е. Единствената разлика што ја гледа Џекс е нивната фризура“. Овој мал гест многу му значел на семејството на Реди бидејќи тој е посвоен и го учат дека е многу важно да не ги суди луѓето според нивниот изглед.

Мајката на Џексон напиша објава уште во февруари за да се потсети на сите реакции што ги доби на нејзината објава: „Пред две години објавив неколку реченици за мојот син и неговата фризура. Немав поим што ќе се случи. Еден пријател го претвори во вест. Овие две момчиња се најдоа во Cosmo, магазинот People и многу други.

Ен-Би-Си дури и го окупираше нивниот час по цел ден за да можат да направат извештај за нив. Бевме дури и на шоуто на Стив Харви. Но, најдоброто нешто во сето ова е фактот што двете семејства станаа најдобри пријатели. Најмногу сум благодарен за тоа“.

Момчињата се уште се пријатели и уживаат во славата што им ја донесе нивното „куче“.