Морала да ја напушти работата поради дебелина, а денес е непрепознатлива

Кога достигнала 170 kg, Луиз Никола Хиксон (28) повеќе не можела да оди на работа. Нејзината дебелина ја намалила нејзината сила до тој степен што едвај оди од болка. Бидејќи не сакала да заврши како нејзиниот татко кој има дијабетес тип 2, 28-годишната Луиз морала да преземе радикални мерки за слабеење.

Одржала диета и направила вертикална гастректомија со која е отстранет дел од желудникот и намален за 15%. Оттогаш изгубила 80 килограми!
Денес Луиз е посреќна од кога било и повеќе не пати од депресија. Сега сум 90% посреќнa отколку што некогаш сум билa. Сакам да ги смеам луѓето. Дури ми се чини дека порано се обидував да ја прикријат својата дебелина со хумор. Вели Луиз.

Се здебелила јадејќи пилешко и кинеска храна која постојано ја нарачувала. Таа се борела со депресија и анксиозност , па се обидела да се „утеши“ со храна. За ручек јадела сендвичи со сланина и големи порции јаглехидрати за вечера.Таа се здебелила толку многу што не можела да го следи семејството кога оделе на шопинг. Таа, исто така, често добивала инфекции за кои верува дека биле резултат на голем број килограми.

Се чувствував лошо цело време. Имав болни менструации. Едвај одев пет минути по ред, пред да ме болат нозете. Отидов на вертикална гастректомија во февруари 2018 година и оттогаш имам многу поздрав однос со храната. Луиз забележува.

Денес умерено јаде пилешко, салата од лосос, болоњезе, овошје, зеленчук, протеински пијалоци, а не си го одрекува чоколадото.Само во умерени количини! Малку од се – вели Луиз.