Наместо омекнувач – додадете 2, 3 капки од овој производ: алиштата ќе бидат помеки од кога било

Дали знаете дека не мора да додавате омекнувач на машината секогаш кога ќе миете? Можете да избегнувате хемикалии и да ги одржувате вашите алишта да мирисаат свежо долго време и да се чувствувате помеки од кога било, а овие две состојки се одлична замена.

Оцет
Со оцет можете да ги отстраните дамките од пеглата, да ја исчистите бањата, фрижидерот, микробрановата печка, но сега можете да го користите и како омекнувач. Се препорачува да користите дестилиран алкохолен оцет и јаболков оцет. Истурете не повеќе од 3 лажици оцет во преградата за омекнувач. Алиштата за перење ќе бидат неверојатно меки и кадифени, и нема да се чувствуваат како оцет.

Есенцијални масла
Ако користите омекнувач само за мирис, постои и природна варијанта. Мирисни, опојни и нежни, етерични масла се користат во масажата, козметиката и освежувањето на просториите, а нивните прекрасни мирисни ноти може да се добијат и со перење. Измешајте 2-3 лажици есенцијално масло по ваш избор со 2 чаши оцет. Добро измешајте, па смесата можете да ја употребите како класичен омекнувач и истурете ја во машината за перење, или како спреј за прскање на веќе испраните алишта.

За свеж мирис, можете да користите есенцијално масло од еукалиптус и нане; ако сакате вашите алишта да мирисаат како да сте ставиле парфем, ставете бадемово масло, додека лавандата ќе мириса чисто и нежно, пишува Најжена.