Направил златна свадба од 7 дена за својата ќерка (ФОТО)


Султанот од Брунеи, Хаснал Болкиах, организираше седумдневна венчавка за својата ќерка Фаџила Лубабул, а раскошот и екстравагантноста што се случија таму е тешко да се опишат.

Секоја кралска венчавка во светот се третира со посебно внимание, иако во прв план е британското кралско семејство кое отсекогаш е најинтересно за јавноста поради бројните случувања, бракови, скандали. Но, овој пат одиме малку подалеку на исток, поточно во Брунеи, каде владее еден од најбогатите луѓе во светот, 75-годишниот султан Хасанал Болкиах.

Имено, неодамна таму се одржа свадбата на неговата ќерка, 36-годишната принцеза Фаџила Лубабул и нејзиниот избраник Аванг Абдула Набил Махмуд Ал-Хашими. Свадбената церемонија траеше една недела, а луксузот е мал збор за тоа што го подготви ова контроверзно семејство. Инаку, Фаџила дипломирал на Универзитетот Кингстон, е деветто од дванаесетте деца на султанот и е познат активист на здравствени организации. Сепак, нејзиниот сопруг не и е толку познат на јавноста.

Свадбениот маратон започна на 16 јануари со церемонија на која султанот и официјално го благослови парот. Потоа, како последна прослава, се одржа церемонија во голема, позлатена сала во кралската палата. Имено, во Брунеи се дозволени полигамни бракови, а султанот се женел три пати. Имал дванаесет деца со своите сопруги, а за секој што се оженил платил милиони за свадби од неколку дена.

За венчавката на својата најстара ќерка, принцезата Рашида, тој во 1996 година испратил авион по Витни Хјустон да пее за гостите, што го чинело 10 милиони долари. Па, ситница, кога ќе слушнете дека богатството на султанот е околу 20 милијарди долари. Од каде сето ова? Се разбира, нафта.

Сепак, ништо не ја надмина неговата прослава на неговиот 50-ти роденден во 1996 година. Прославата траела две недели, а за неа биле потрошени речиси 40 милиони долари. Мајкл Џексон за време на прославата пеел дури три пати и заработил наводно речиси 26 милиони долари.