НАЈОРИГИНАЛНО: Со помош на овие стари трикови ќе ги имате најубавите бојадисани Велигденски јајца (ВИДЕО)

Во пресрет на најсреќниот христијански празник, за вас го подготвивме совршениот рецепт за најубавите велигденски јајца. Ти треба: јајца, кора од кромид, боја на чантата, 1 лажичка оцет, малку сол, малку бела хартија, салфетки, малку масло, најлонски чорапи или парчиња газа

1 начин Подготовка: Исечкајте ги лушпите од кромид со подебела бела хартија. Потопете го јајцето во вода, а потоа во исечканиот кромид и хартијата. Ставете најлонски чорап или газа и завиткајте со конец.

Во тенџерето сипете 500 мл вода, додадете малку сол, пола лажичка оцет, малку сол и кесичка боја по избор (јас ставив зелена). Варете околу 10 минути. Топло исечете и избришете и премачкајте со масло. Наредете во корпа

2 начин – Исечете ги салфетките со шарени детали, исечете го детаљот со раце, па одвојте го и оставете го најтенкиот дел каде што е дезенот. Јајцето премачкајте го со белка и залепете проѕирна салфетка. премачкајте со белките и маслото и наредете каде се останатите вапсани јајца

3 начин – На влажно јајце залепете големи листови трева за да покриете дел од јајцето, врзете со најлон чорап. Се редат во тенџере и одозгора се додава кромидот и се прелива вода да кисне, па се варат. Извадете ги врелите јајца од најлонските чорапи и избришете ги со крпа, а потоа намачкајте со масло. Споредете со другите јајца во корпата. Уживајте во радостите на Велигден…