На лотарија освоиле куќа вредна 3 милиони евра, па ја ставиле на продажба: Не е за нас

Имено, пар од Англија освоил фасцинантна куќа вредна речиси 3,5 милиони евра, која само неколку недели подоцна ја ставиле на продажба за нешто повисока сума.

Утам Пармер и неговата сопруга Раки се просечен пар од Лестер. Откако по којзнае колку обиди купија „лотарија“ од 25 фунти (28 евра), овојпат ги дочека неверојатна награда – куќа со фасцинантен изглед за која многумина можеа само да сонуваат.

Со цена од 3,4 милиони евра, куќата со панорамски поглед на вливот на камила во Корнвол, е веднаш до славниот готвач Гордон Ремзи.

Пристигна во рацете на Пармерс во август, без хипотека, со покриени сите даноци и правни такси, а парот доби и 50.000 фунти во готовина за да се насели таму. Сепак, нивното првично огромно изненадување беше краткотрајно, бидејќи осум недели подоцна решија да го стават на продажба за еден милион повеќе од неговата вредност.

„Тоа е фантастична куќа на прекрасна локација, но нејзината цена доаѓа со цена што треба да ја задржиме, која не можеме да си ја дозволиме. Размислувавме да се преселиме и да останеме таму, но со сите трошоци сфативме дека е многу“, објасни Утам, кој сака да ги искористи парите од куќата за во иднина.

Тој додаде дека е „обичен тип“ и дека не припаѓа на тој „шоубиз ранг“.

„Би било убаво да запознаеме славна личност во соседството, но би биле малку надвор од тоа“, откри тој.

Луксузниот имот ја освои наградата за најдобра нова градба во Корнвол за 2020 година, а локалните агенти за недвижнини проценуваат дека може да достигне цена од 15.000 фунти месечно за изнајмување во екот на сезоната.

Има тераса свртена кон југ со недопрен поглед, топла када и двор со изложени ѕидови од тули и голем отворен камин.Исто така е еко-куќа, изолирана со рециклиран весник и со „зелен“ покрив и има 5,3 хектари земјиште.

Утам, кој 18 години работи како оперативен менаџер, претходно безуспешно учествуваше во наградните извлекувања, но овој награден билет му донесе среќа. Кога го контактирале, тој бил настрана.

„Освоив неколку работи како телевизор и масичка за кафе, со кои бев прилично задоволен, но не ни сонував дека ќе освојам нешто толку неверојатно како оваа куќа“, рече тој.

Во почетокот, парот не знаеше дали ќе живее таму или ќе ја изнајми куќата, иако дури и тогаш продажбата беше опција.

„Тоа беше најдобрата дилема што некогаш ја имавме. Што и да одлучиме, тоа е победа која ќе го промени животот на целото наше семејство“, велат тие.

„Нашиот син Арон тројно провери дали бројките се совпаѓаат и повторно не можевме да веруваме додека самите не ни се јавија“, објасни Утам.

Тој и Раки се вратија во нивниот дом во близина на Ешби-де-ла-Зуч во Лестер.

Патем, томболата собра пари и за добротворна организација посветена на финансирање на истражување за рак.