На продажба куќата во која се снимаше филмот „Ноќ на вештерките“.

Замокот во Пасадена, Калифорнија е во сопственост на исто семејство речиси три генерации. Куќата во која е снимена иконската франшиза „Ноќ на вештерките“ е на продажба за 1,8 милиони долари. Вилата во Пасадена, Калифорнија е во сопственост на исто семејство речиси три генерации и е неверојатна 5.258 квадратни метри заедно со четири спални соби и три бањи.

„Да, ова беше локација за снимање на филмот „Ноќта на вештерките“ од 1978 година како куќата на Лори Строд (ја игра Џејми Ли Кертис)“, рече агентот за недвижности Хајди Бабкок во описот на имотот, кој беше пуштен на продажба денес. „Ако го гледате филмот, ќе ја препознаете озлогласената клупа на која седеше Џејми Ли Кертис, држејќи тиква“, додаде Бабкок, според Њујорк пост.

Таа изјавила дека куќата е поделена на три посебни единици. „Единица бр. 1 е голем стан со една спална соба со бања, дневна, трпезарија, кујна, остава, подрум и голема веранда. Втората единица има два кревети, бања и кујна, а третата има еден кревет и бања, дневна и кујна“, се наведува во описот на куќата.

Според агентот, секоја од трите единици има прекрасен поглед на околните дрвја и соседството, а „овој исклучителен имот е прекрасно место за живеење, работа и игра во една од најпосакуваните заедници во округот Лос Анџелес“.

Како што потсетува њујоршкиот таблоид, Кертис (64) првпат ја играше Лори Строд во култниот филм од 1978 година и ја повтори улогата неколку пати пред последниот дел од франшизата во 2022 година.