На свадбата отишла без еден детал, сопругот нема да и прости и ја осуди дури и на социјалните мрежи

Мажот се пожалил дека неговата сопруга, која не сака да се шминка секој ден, не направила исклучок за свадбената церемонија. Тој изјави дека тоа „ги уништило нивните свадбени фотографии“. Интернет заедницата жестоко го критикуваше за неговата изјава Спротивно на изгледот, не постои тешко и брзо правило кога е во прашање свадбената шминка. Многу жени ги користат услугите на професионални шминкери или го прават тоа сами дома.

Има и жени кои воопшто не сакаат да се венчаат на денот на свадбата. Иако се чини дека ги има помалку, тоа не значи дека нивниот избор е погрешен или несоодветен. Сопругата (29) и јас (32) сме заедно пет години, а во брак сме нешто повеќе од две години. Еден проблем што се појави за време на нашата врска беше нејзиното одбивање да се шминка. Мислам дека е убава и без неа, но имаше моменти и прилики кога се очекуваше шминка од неа и таа одби – напиша корисник на Редит.

Тој во никој случај не може да зажали за нивната венчавка. На пример, таа немаше шминка на денот на нашата свадба. И двете наши мајки се обидоа да ја убедат, но таа рече дека никогаш не се шминкала и дека нема намера да си го упропасти денот кој требало да и биде најсреќен во животот – продолжил мажот. Подоцна во објавата, мажот напишал дека неговите роднини се обиделе да и објаснат на жената дека свадбените фотографии без шминка „нема да изгледаат добро“.

Искрено, малку беа во право – Имам огромни подочњаци под очите и мислам дека фотографиите ќе беа подобри само да ставав коректор или нешто слично – коментирала сопругата. Синоќа бевме на семејна вечера (пред свадбата) со моите родители, сестрата и нејзиниот сопруг, и внуката и внукот. Мојата внука има 11 години и штотуку почна да се шминка – гледа многу упатства на YouTube и сака да користи шминка. Ја праша мојата сопруга на вечера дали некогаш се нашминкала, а жена ми рече не, не се замарам со тоа – изјавил мажот.

Кога девојката прашала зошто, жената рекла дека мисли дека шминката е џабе фрлање на пари, а доколку се нашминка ќе се чувствува како да се лаже себеси. Таа додаде дека е задоволна од „личноста што ја има“. Ова ја налутило мајката на девојчето, која исто така сака да се шминка. Остатокот од вечерта беше непријатен. Кога стигнале дома, човекот и рекол на својата сакана дека „малку шминка нема да ја убие“.

Жената одговорила дека никогаш не зборува за шминка. Така, таа го привлече вниманието на фактот дека отсуството на шминка ги вознемирува другите, а не неа. Дошло до расправија, при што парот многу се расправал. Повеќето корисници на интернет се критички настроени кон коментарите на авторот на објавата. Тие јасно ставија до знаење дека мажот ѝ направил погрешна работа на сопругата.

Дали на свадбата имавте коректор под очите? Само велам, вие би изгледале многу подобро на вашите фотографии – иронично, еден корисник на Редит ја коментирал приказната. Тоа е толку груб двоен стандард што жените мораат да се шминкаат за да бидат попривлечни за другите луѓе, но момците можат само да се тркалаат од креветот и да очекуваат светот да ги прифати.

„Додека мажите не почнат редовно да се шминкаат и да ги депилираат нозете, нивното мислење дали жената го прави тоа или не не е важно“, додаваат други.