Непозната жена се појавила на ПОГРЕБОТ: Стоела над ковчегот, а потоа се случило нешто што никој не очекувал

Кога ожалостеното семејство видело непозната жена пред гробот на нивната почината братучедка во Франција, учтиво и дозволиле да и се поклони над отворениот ковчег, барем така мислеле. Жена на околу шеесет години им се претставила на членовите на семејството како пријателка на починатата. Меѓутоа, подоцна, кога членовите на семејството повторно дошле до гробот, сфатиле дека покојната останала без накит – и исчезнале ланчето, прстенот и обетките, пишуваат француските медиуми, пренесува Објектив.рс.

Семејството веднаш ја алармирало полицијата која тргнала во потрага по сомнителен пријател. Откриле дека се работи за жена која живее недалеку од погребалното претпријатие во градот Лијевен. Ја уапсиле и во нејзиниот дом пронашле украден накит.

Но, тоа не е крајот на приказната. Полицијата набрзо ја поврза со кражбата на паричникот од труп изложен во истата погребална куќа претходно истиот ден, па се сомнева дека оваа постара Французинка имала честа практика на грабежи на погреби.

При претрес во домот на осомничената, полицијата пронашла куп објавени некролози. Тие содржеле и шифри за пристап за членовите на семејството да влезат во одредени простории каде што се наоѓале кутиите.

Полицијата ја информираше јавноста дека жената ќе мора да се појави на суд во текот на годината.