Нејзиниот сопруг починал, а таа прави нешто прекрасно во негова чест


Сопственикот на ресторанот почина во март од срцев удар, а неговата сопруга не престана да прави нешто прекрасно во негова чест. Дали некогаш сте сретнале личност која била навистина љубезна и сочувствителна? Чарли Поверомо од Њу Џерси беше една таква личност. Сопственикот на ресторанот, Тони Дел Гато, за кого Чарли работеше верно, рече: „Тој беше еден од најубавите господа што некогаш сум ги сретнал. Сите се чувствуваа многу посебно со него.

Тој разговараше директно со луѓето и неговите очи никогаш не залутаа“. „Можеше да има 20 или 30 луѓе зад барот на кои им требаше внимание, но кога некој ќе разговараше со него тој ќе стане најважната личност во таа просторија“. Поверомо е познат по тоа што многу се грижи за луѓето околу него. Затоа тој им помогна на локалните чистачи на кои се чинеше дека им треба помош. Изгледаа бледо и уморни од жештината, па Поверомо веднаш им донесе вода и чаши. „Можеби пред пет или повеќе години страдавме од силен топлотен бран, а Чарли ги виде нашите чистачи како стојат и изгледаат многу испотени и бледи“, рече Велвет, сопругата на Чарли. и тој се погрижи никој од чистачите да не остане жеден.

Исто така, им даде место под сенка каде што може да седат. Таа недела имаше само еден слободен ден, но сепак отиде во продавница и купи неколку шишиња вода, мраз и пренослив фрижидер. „Следното утро во 6:30, откако работеше цела ноќ и спиеше само неколку часа, го стави својот пијалок во пренослив фрижидер и ги чекаше собирачите на ѓубре“, рече таа.

Почекајте ладни пијалоци во лето. Веста набрзо се рашири и не само чистачите на пијалок стоеја, туку и полицајци, пожарникари и градежни работници.

Но, тој фрижидер извесно време го немаше ова лето откако Чарли почина од срцев удар во март. Но, Велвет реши да ја преземе таа прекрасна обврска. „Морав да продолжам да го правам тоа“, рече таа, „Штом времето почна да станува потопло, се сетив на водата. Морав да го направам тоа. Тоа беше негова традиција и морав да му оддадам почит“.

Сега има слика од нејзиниот сопруг на фрижидерот и името „Фрижидерот на Чарли“. Луѓето донираат работи за да го наполнат тој фрижидер, а некои дури и ги поставија своите фрижидери во негова чест.

Многу такви фрижидери се појавија во Парамус, Ремзи, Норвуд, Орадел, Њујорк и Вајоминг. „Оживеа на сосема нов начин“, рече Велвет. „Секој човек што го прави тоа го прави во негова чест“.