Не сум јас среќница затоа што мојот маж готви и чисти: И не сум јас крива што вашиот маж вас не ви помага

Кога велам дека мојот сопруг подготвува домашни кифлички од цимет, тој вели: „Колку имаш среќа!“

Беше 19 часот до моментот кога маж ми се врати од работа – доцнеше затоа што застана во продавница да купи основни потреби: млеко, јајца, влошки…

Ставен на пилатес топка за вежбање во средината на нашата дневна соба, со куп топли крпи ставени во мојот скут, извадени од машината за сушење, мојот домашен поздрав беше проследен со барање. „Можете ли да приготвите вечера, ве молам?

Го соблече палтото, ги засука ракавите од кошулата, отиде во кујната да си ги измие рацете и рече: „Одам на работа“.

Се омажив за човек кој сам си ги облекува чорапите и ги облекува чевлите на нашата ќерка! Благословен сум на сите со #благословени!

Превод: Жал ми е ако поминувате часови во готвење, перење алишта и чистење тоалети додека вашиот партнер седи на каучот и гледа фудбалски натпревар или игра видео игри.

Зборот што обично го слушам кога велам дека мојот сопруг прави домашни ролати од цимет или ги става чорапите во фиоки е „среќа“.

„Леле“, велат жените, „тие се секогаш некои нови жени“. „Имате многу среќа. Посакувам мојот сопруг да го направи тоа!“

Судејќи според изгледот на една неодамнешна студија објавена во списанието Gender and Society, ние секако сме семејство за пример. Истражувајќи ги податоците од анкетата кои ги опфаќаат годините од 1976 до 2016 година, истражувачите од Универзитетот во Чикаго открија дека повеќето Американци сè уште веруваат дека жените треба да работат повеќе дома отколку децата. И додека студиите покажуваат дека просечниот модерен татко троши три пати повеќе време за грижа за децата отколку нашите дедовци во 1965 година, тоа три пати повеќе е сè уште само осум часа неделно.

Нашиот договор не дојде сам по себе. Беше напорна работа. Сега немам причина да кажам ништо, а порано беа сите барања до барања.

Израснат од мајка која главно остануваше дома и татко кој го сакаше тоа, мојот сопруг знаеше малку за домашна работа кога првпат се венчавме, а уште помалку за готвење. Сè уште го задевам за нередот што го направи обидувајќи се да направи обични тестенини пред да се венчаме.

Во првите години од бракот, работев 60 часа неделно како новинар и часови дома: готвев, чистев и ги собирав неговите валкани, стуткани чорапи од местото на подот во дневната соба.

Но, кога се роди нашата ќерка, сè се сврте. Додека ја хранев со моите гради, му викав на мојот сопруг: „Те молам извади ги садовите од машината! Ве молиме раширете ги алиштата! Ве молиме измешајте го сосот на шпоретот!“

Во тие рани денови од родителството, станав пасивно-агресивен, луто игнорирајќи купишта садови во мијалникот или купишта алишта на подот во бањата, третирајќи го со сè поголема тишина како што минуваа деновите без тој да направи чекор да исчисти нешто. прашај ме што не е во ред, а јас би мрморел „ништо“ или „не сакам да зборувам за тоа“.

И си викав: „Ништо не е во ред! Сè е погрешно! Зошто едноставно не ми помогнеш да ја исчистам куќата?

Она што го слушна беше дека ја затворив вратата, одбивајќи да го пуштам да влезе. Не можеше да ми ги чита мислите. Тој сигурно не знаеше дека само сакам куќата да биде што е можно почиста!

Неговите обиди да ги поправи работите беа невешт, но добронамерни: кеси со моите омилени слатки што ги донесе дома од продавница за да ме расположи, повици од работа да ме прашаат дали треба да купи пица на пат кон дома. Дома ќе го чуваше детето додека спиеше, а јас ќе ја исчистев малку куќата. Но, тогаш куќата повторно ќе почне да станува неуредна, а циклусот ќе се повтори.

Ние разговаравме. викнав. Одевме дури и на советување за парови.

Со расправија дознав дека сака да разговараме повеќе. Кавгата ни беше продуктивна бидејќи комунициравме, ги користевме зборовите. Колку повеќе викав што ми треба, толку повеќе тој научи како да ми помогне.

По 18 години, нашиот брак е сè уште несовршен. Но, ние сакаме и учиме.

Јас сум главниот хранител, со плата што ја надминува платата на мојот сопруг – години веднаш по раѓањето на нашето дете. Јас извршувам дел од домашните работи, но кога ја работам втората, а понекогаш и третата, тој уште повеќе работи дома.

Тој е пекар на миризливи лебови свеж леб за време на викендите и дебели, домашни сосови во работните денови, кој се враќа дома од работа доцна навечер откако ќе отиде во продавница и се врти кон шпоретот за да подготви здрав (а понекогаш и не толку здрав ) оброци за нашето тричлено семејство.

А сепак, немам повеќе среќа од стотиците илјади мажи чии жени се враќаат дома од долги смени само за да ги соблечат капутите и да ги засукаат ракавите за да се свртат кон домашните работи што ги чекаа.

За нашата ќерка, која е израсната во дом во кој нејзината мајка отсекогаш извршувала три работи во однос на нејзиниот татко, тоа е нормално. Мама може да ја помине вечерта во својата канцеларија, уредувајќи фотографии од неодамнешното снимање на семеен портрет (една од тие три работи е фотограф), додека тато трча со партал на подот во трпезаријата и подготвува лазањи за рерната. Мама може да се одмора на каучот во недела попладне, со книга во раката, исцрпена откако работеше пет долги дена на својата дневна работа, а потоа ја помина саботата на снимање на свадба додека тато го коси дворот.

Ги гледа родителите кои нашле заеднички јазик – Прекрасно е, но не е среќа.

Среќно да пронајдете детелина со четири листа. Среќа е кога ќе се качите на бинго. Среќа е кога ќе поминеш на раскрсница пред да поцрвене.

Да кажам дека е среќа што мојот 40-годишен сопруг може сам да подготви вечера, си го става својот пешкир во бањата и се јавува да праша дали може да ја земе нашата ќерка од тренинг кога таа ќе замине рано од работа – не е среќа, тоа е знак дека таа пораснала личност која ги исполнува своите обврски.

Нема среќа ако наутро отворите кутија со житарки и внатре најдете снегулки. Проблемот е ако ја вчитате кутијата и сфатите дека нема ништо внатре.