Не ја сакав сопругата кога се венчавме: По 16 години брак, ја открив вистината

Неговата искрена исповед предизвика големо внимание Многупати сте слушнале за љубов на прв поглед, или за огномет од меѓусебни емоции кои доведоа до брак. Сепак, има и сосема различни љубовни приказни… Ова е исповед на неименуван маж кој искрено признал дека не ја сакал сопругата на денот на свадбата. Како што вели, физички му се допаднала, но тоа не била љубов на прв поглед. Сепак, со текот на годините на заеднички живот, некои работи се променија.

Минатата недела мојата сопруга и јас прославивме 16 години брак. Многумина ни честитаа со коментари на Фејсбук. Собравме многу лајкови. Тоа беше добар ден поминат со нашето семејство. Како што размислував за тоа подоцна таа вечер, се сетив на нашата годишнина пред неколку години. Тој ден не беше добар… никако!

И двајцата бевме зафатени и под голем стрес. Работев напорно за да завршам некои важни работи на работа, а таа имаше еден тон телефонски повици да одговори. Се сеќавам дека бевме нервозни до тој степен што се расправавме неколку пати во текот на денот. Завршивме во креветот околу полноќ и за неколку минути и двајцата цврсто заспавме.

Толку за блажена, романтична годишнина, нели? Сепак, тоа е реалниот живот. Тоа е реалноста. Сите ние често се обидуваме да ја одржиме магијата од почетокот на врската во текот на целиот брак, но ни недостасува еден многу важен елемент на раст во врската, кој мора да се случи.

Денот на вашата свадба е ден за славење. Вашиот брак во наредните години е инвестиција. А кога зборуваме за инвестирање, признавам дека не се омажив за мојот најдобар пријател пред 16 години, а не бевме ниту длабоко, блажено заљубени. Не верувам во љубов на прв поглед и не се топам кога ќе видам годишнини на Фејсбук каде пишуваат нешто како: „Пред толку години се омажив за мојот најдобар пријател, љубовта на мојот живот, карпата. Стојам, ветерот под моите крилја“.

Не велам дека сето тоа е погрешно. Во ред е да објавуваш такви работи. Ако се чувствувате како да сте доживеале љубов на прв поглед или да сте се омажиле за вашиот најдобар пријател пред многу години, тоа е сосема во ред. Не сум циничен, искрен сум со тебе. Пред 16 години не се омажив за мојот најдобар пријател и не беше љубов на прв поглед кога се запознавме. Денес, 16 години подоцна, сум во брак со мојата најдобра пријателка и чувствувам длабока љубов и почит кон неа.

„Зошто сега?“, прашуваш. Затоа што, всушност, претходно не ја познавав добро. На денот на нашата венчавка се познававме само 16 месеци. Тоа не е многу долго! Сето ова ти го кажувам затоа што љубовта е процес и тоа е вистина. Бракот е инвестиција која расте со текот на времето. Тоа е патување. Тоа е нешто што расте преку заедничко соочување со искушенија и преку одржување на посветеноста еден кон друг.

Така е и со пријателството. Не е моментално, ниту пак достигнува целосна длабочина за само неколку месеци или дури по една година. Љубовта не е дестинација до која треба да се стигне, љубовта е патување на кое треба да се продолжи и целосно да се предаде, и во добри и во лоши времиња.

По 16 години, многу маки, многу искуства како достигнување на врвот на планината, некои исклучително тешки и исцрпувачки ситуации, но и блажени моменти, можам да го кажам ова: „Ја сакам мојата сопруга повеќе од кога било досега. И искрено можам да признаам дека ми стана најдобра пријателка