Никогаш не го искапила своето бебе, а причината е повеќе од БИЗАРНА: „Она што го гледате на бебето е ТЕЧНОСТА во која е РОДЕНО“

Шахта Хоар (24) од САД неодамна го роди четвртиот син. Таа се соочува со критики откако во видео на TikTok откри дека не го избањала својот син од неговото раѓање на 6 мај – и дека не планира да го направи тоа во блиска иднина. Откако таа го објави видеото, следбениците беа буквално згрозени, а таа објасни дека мисли дека тоа е здраво за него.

Таа рекла дека својот син, кој го добила со сопругот Тајлер, не го избањала од неговото раѓање на 6 мај и дека не планира да го направи тоа наскоро, пренесува Дејли Мејл. Бебето по име Ози сè уште е покриено со течноста во која е родено, позната како Vernix caseosa, но Шанту рече дека нема да го капи бебето бидејќи таа течност е „заштитна бариера“ на бебето и има антимикробно дејство. Таа исто така рече дека сапунот може да ја исуши деликатната и кревка кожа на бебето.

“Мојот сопруг и јас решивме да не го капеме нашиот син поради неговата здравствена состојба. Тоа им помага на новороденчињата да ја регулираат телесната температура со методот кожа на кожа”, изјави таа за The Post. Видеото што таа го објави на TikTok собра повеќе од девет милиони прегледи и предизвика голема дебата меѓу гледачите.

„Ние всушност не се капеме околу првиот месец“, објаснува таа во видеото. „Она што го гледате на видеото остана на него додека не се исуши природно. Varnix е всушност многу добар за чување на нивната кожа, одличен е и ефикасно хидрира.Речиси е малку мрсен. Имаше на наборите на вратот, во ушите, прстите, најдобар е. Не сме го избришале и сигурно нема да го следиме уште неколку недели“.

Многу следбеници беа згрозени од нејзината одлука. „Ако моето бебе не е чисто, нема да го допрам“, напишала една личност. “Зошто? Како е ова во ред за новороденче?”, прашал еден следбеник. „Извинете, но прв пат слушам за ова и не сакам да осудувам, но не“, напиша друго лице. Еден следбеник ја поддржа нејзината одлука. „Да, би сакал повеќе мајки да го прават ова. Тоа е најдобриот навлажнувач досега. Дури и го ставив на рацете и лицето“.

Светската здравствена организација препорачува оваа течност да се остави на кожата на бебето најмалку шест часа, а по можност 24 часа по раѓањето.

Др. Џон Вајт, главен медицински директор на WebMD, изјави за Пост: „Чекањето 30 дена е веројатно премногу долго. Повеќето експерти предлагаат да се чека до една недела за првото капење. Бањата ќе ја отстрани таа заштитна обвивка“.

@hoareboys Reply to @leylaniramos14 ♬ original sound – Shahnta Hoare