НИКОГАШ НЕ СУМ СПИЕЛА ТРЕЗНА СО СОПРУГОТ – И ТОГАШ ТОЈ ЈА ДОЗНА ВИСТИНАТА!

Јас сум од оние луѓе кои сметаат дека без алкохол нема добар секс. Влегувам во бањата на хотелот и ставам црвен кармин. Се сеќавам дека мислев дека можам да проголтам апчиња за спиење со неколку голтки шампањско, а потоа влегов во собата само со високи потпетици: „Подготвен сум“. Подоцна ми рекоа дека мојот дечко (кој подоцна ми стана сопруг) ме однесе во лобито облечен во бањарка – тој побарал помош.

Се сетив на еден постар лекар кој лесно ме тресеше додека ми рече: „Колку пиеше вечерва?“ Едвај можев да ги задржам очите отворени, бев многу поспана. Се слушнав како велам дека имав неколку пијалоци и апчиња за спиење. „Апчиња за спиење? дечко ми во шок повтори. „Колку пијалоци? инсистираше докторот. „Пет-шест“, одговори момчето.Смртта почнува да ме опфаќа како тиња што ми го полнат мозокот. Се чинеше дека нема ништо од тој секс на кој се подготвував. Три од четири жени велат дека сакаат да пијат „неколку чаши“ пред сексот, затоа што тоа ги прави да се чувствуваат побезбедно, позаводливо. Со други зборови, кога малку „цицаат“, жените целосно се релаксираат и „се впуштаат“ во секс. И 14% од анкетираните жени во истражувањето во 2019 година признале дека не можат да имаат трезна врска со своите сопрузи. Јас сум еден од нив!

До неодамна, беше прилично лесно: јас и тој излегувавме на состанок, пиевме пијачка и потоа имавме секс – многу цивилизирано! Но, во последно време организираше вечера или гледаше филм, по што ќе следеше секс. Се чини дека е малку уморен, но и исплашен од нашите пијани излегувања.

Имам нејасна идеја дека нормалните луѓе не мора да бидат пијани за да копнеат по партнер, но мислев дека пијанството е причината зошто имаме толку добар секс. Мислев дека му се допаѓа нашата „зделка“: ајде прво да се опиеме, па потоа да имаме секс! Ми стана јасно дека постои очигледна разлика помеѓу нас: додека тој ужива да се забавува пред сексот, јас морам да се расположам за да имам секс. Изгледа дека тие денови се зад нас.

После ова срамно одење во собата за итни случаи, нема шанси повеќе да дозволи такво нешто.По венчавката, се обидувам да пијам како дама пред него повеќе од четири години. Но, јас го надополнувам алкохолот со апчиња за спиење, кои ме зачудуваат прилично убаво во комбинација со пијалоци. Поминаа две недели откако не можев да дојдам до таблетите, а тој беше премногу уморен за да ја забележи мојата фригидна состојба. Ги легнав нашите двајца синови (тие имаат 1 и 3 години), се обидувам да најдам работа со надеж дека ќе се онесвести во кревет од замор и дека ќе легнам покрај него незабележано. После некое време легнувам. Додека го повлекувам прекривачот, тој се врти:

„Проклет – тој е буден! Полека ме гушка и ја влече раката под моите пижами. После 30 секунди целосна вкочанетост, го земам далечинскиот управувач и со писклив и несигурен глас го прашувам: „Нема ли да ти пречи да ја гледаш серијата?“, „Прави што сакаш, ќе спијам!“ Во неговиот глас има незадоволство, разочарување, празнина … Тивко издишувам со олеснување: Излегов! Не се изненадив кога се разведовме.

На крај, кој маж би бил оженет со жена која по секоја цена избегнува секс? И иако бев убиена оставајќи ги нашите синови – макар и за кратко време – го прифатив фактот дека имам проблем и ми треба помош. Отидов на рехабилитација цели 27 дена. Толку ми беше тешко без пијалоци или таблети или каков било стимуланс што ми помогна да избегам.

Чувствував дека веќе не знам како да им се препуштам на емоциите. И тогаш го запознав. Тој беше експерт за риболов, имаше небесно сини очи, руса коса и очигледно некој магнет што ме привлече страшно кон него.

Бев ужасно вознемирена од чувствата: само сакав да бидам добра мајка на моите синови и да најдам заеднички јазик со мојот сега веќе поранешен сопруг. Но, не можев да одам против себе, само толку многу сакав да бидам покрај Него. Тој беше првиот човек со кој спиев целосно трезен и без апчиња за спиење, лекови за смирување и сл. Не можам да кажам дека сексот беше фантастичен.

Тој не беше ни добар, но беше трезен и можев да чувствувам сè. Со него сум веќе 11 години. Тој е трпелив човек кој ме научи дека е сосема во ред да кажам што ви треба, а особено што не ви одговара за време на врската.

Додека не го запознав мислев дека сум мртва внатре кога станува збор за сексот. Се чувствував како оштетена стока. Но, кој знаеше дека трезен секс е педесет пати подобар од пијан секс? Трезен секс е за мене како вежбање, медитација, добра храна. Тоа е нешто што бара пракса да биде совршено. Јас сè уште вежбам и уживам во тоа!