Објавена снимка од површината на Марс: Илон Маск реагираше, а пораката го обиколи светот (ВИДЕО)

Популарната страница на Твитер „Wonder of Science“ објави панорамска снимка од површината на Марс, која ја сними роверот Curiosity и привлече големо внимание кај следбениците. Потсетуваме, специјално возило на американската НАСА слета на Црвената планета на 6 август 2012 година и оттогаш помина 27,14 километри.

За време на мисијата, тој испрати еден куп материјали и откри важни научни податоци.


На фасцинантното видео не остана рамнодушен Илон Маск, кој на целиот свет му пренесе кратка, но јасна порака: „Еден ден“. Ленс неколку пати пишуваше за неговиот план да го колонизира Марс, па оваа реакција не треба да изненадува. Американскиот милијардер зборуваше за амбициозниот проект и ракетата Starship, која во блиска иднина ќе ги однесе луѓето во длабоката вселена.

Споменатата ракета е клучна за мисијата на SpaceX, бидејќи е дизајнирана да носи товар до 150 тони или 100 луѓе. Висок е 50 метри и пречник девет метри. Кога ќе му додадете бустери и држач, тој е висок 122 метри импресивни.

А додека не се оствари животната желба на Маск, ве потсетуваме на актуелната мисија на НАСА која се реализира со помош на роверот Perseverance.

Покрај САД, Марс моментално го истражуваат Кина и Обединетите Арапски Емирати.