Овие сестри пронајдоа жена која им го промени животот: По 23 години приказната конечно доби среќен крај (ВИДЕО)

Трејси не знаела дека ја бараат две децении Кога Ајда Зугај ја напуштила Југославија со сестра и како бегалец во 1999 година, во авион сретнале жена по име Трејси, која и дала писмо. Оттогаш се обидуваат да ја најдат, а желбата конечно им се исполни дури сега, со помош на медиумите и социјалните мрежи. Бевме на лет од Амстердам за Минесота.

Сестра ми зборуваше англиски, а јас не знаев ниту збор. Се обидовме да се помириме со изразите на лицето. Таа ни даде писмо со напомена дека нема да го отвориме додека не излеземе од авионот. На него беше напишана порака за добредојде. Кога го отворив пликот, внатре имаше 100 долари.


Можеби не изгледа многу, но за нас тоа беше огромна сума со чија помош го преживеавме летото…

Би сакала да ја најдам Трејси и да и се заблагодарам за великодушноста, добрината, сочувството и добредојде што и посака на сестра ми и мене – рече таа. Ајда и нејзината сестра Вања ја минале границата со Унгарија во 1999 година и успеале да добијат виза за да заминат во САД. Писмото што го одбележа тој период од нивниот живот го добиле на 31 мај. 1999 година

Девојки жал ми е што ви се случило сето тоа вас и на вашето семејство. Се надевам дека престојот во Америка ќе ви биде безбеден и среќен – добредојдовте во Америка – искористете го ова како помош – пријател од авионот на Трејси – пишуваше на пликот. Видеото на Аида набрзо се рашири во медиумите и за тоа време Трејси Пек не ни знаеше дека нејзините сестри ја бараат со децении.

Сепак, се се промени минатата сабота кога почна да добива многу пораки и повици. Прво и напишал тениски тренер, а потоа нејзината најдобра пријателка. Дали сте го виделе извештајот на CNN? Мора да си ти, ѝ рекле. Штом ја виде сликата од писмото, сеќавањата почнаа да ја преплавуваат. Се сети дека во авионот седела покрај две сестри. Ја потсетија на нејзините ќерки. Ја отворила чантата и извадила плик во кој ставила 100 долари. Не можела ни да замисли колку ќе им значи тој гест.

Како што изјавила, отсекогаш ги учела децата да бидат љубезни бидејќи никогаш не знаат како нивните постапки можат да влијаат на другите. Не ни сонувала дека таа самата ќе биде пример за тоа како некому може да значи добрина. На крајот преку Зум успеала да разговара со сестрите. Бев толку трогната што морав на некој начин да ти помогнам“, рекла Трејси.

Твојата добрина се уште е во мене бидејќи ја пренесувам секој ден – рече сестрата на Ајда, Вања Контино. Сестрите се надеваат дека еден ден ќе можат во живо да ја запознаат Трејси, која ветила дека ќе им направи палачинки. Инаку, по три месеци од пристигнувањето во Америка, сестрите се сместени во згрижувачко семејство.

Ајда почнала да учи англиски, а набрзо им се придружиле и нејзините родители. Тие подоцна се преселиле во Њујорк, со два куфери и 500 долари. Денес, Ајда зборува четири јазици и работи за непрофитна организација која им помага на младите луѓе, а Вања е анестезиолог со приватна ординација во Конектикат.