ОВОЈ ЛЕКАР СТАНА ТАТКО НА 83 ГОДИНИ: Сакам да доживеам 105 години за да бидам со син ми!

Сите му велеа дека е себичен и дека неговото дете ќе порасне без татко, но тој не се грижи Аргентинскиот лекар Алберт Кормилот се оженил со 48 години помлада жена, која му родила син. Така Алберт стана татко на 83 години! Алберт е роден на 31 август 1938 година во Буенос Аирес, тој е најпознатиот аргентински нутриционист.

Во текот на неговата долга кариера, тој им помогна на илјадници луѓе со нарушувања во исхраната и лекување на дебелината. Иако е препознатлив по одличната кариера, неговиот личен живот се најде во центарот на вниманието во 2019 година, кога објави дека ќе се ожени со Естефанија Паскини, жена која беше 48 години помлада од него.

И во 2021 година го добија своето прво дете. Што се однесува до исхраната на неговото дете, докторот рече дека тој и неговата сопруга се договориле нивното дете да не јаде шеќер во првите 2 години од животот. Штом се дозна дека има дете во деветата деценија, луѓето почнаа да споделуваат осудувачки коментари, како оние каде што некои новинари му велеа дека има „мало сирак“, бидејќи детето нема ни да го запознае неговиот татко.

Но, парот не сака да размислува за негативни критики: „Се што зборуваат луѓето денес, ние разговаравме пред 3 месеци. Не ни размислував за мојата возраст, но луѓето ме натераа да размислувам за тоа сега“. Докторот е свесен дека еден ден ќе умре и е подготвен за тој ден, но свесен е и дека е опкружен со вистински пријатели кои секогаш ќе бидат тука за неговото дете, штом ќе го нема.

Бебето Емилио е родено на 17 септември 2021 година. Алберто веќе знаеше како да се однесува со бебе, на крајот на краиштата, неговата прва ќерка веќе имаше 50 години, а од првиот брак го има и синот Адијан. Меѓутоа, бидејќи помина долго време откако неговите први деца беа бебиња, лекарот рече:

“Вчера купив количка за бебиња. Овие работи не постоеја ни кога моите деца беа мали. Тие користеа ленени пелени кои се перат, а денес се е поинаку!” Неговите деца ја прифатија одлуката на татко му да има дете „во старо време“: „Мојот син рече дека ќе има со кого да си игра и дека ќе има брат што му се допаѓа. А Рене е како женско дете, амбивалентно – на од една страна е среќна, а од друга страна и е тешко да го прифати сето ова“.

Да се ​​има дете на 83 години е пресвртница. Алберто е жив доказ дека староста може да се живее поинаку:„Постојат клишеа каде луѓето мислат дека постар човек не може да има деца, и дека не треба да се забавуваме… Еден родител може да има дете, но не и постар. Тоа не е убаво. Ни кажуваат дека кога ние сме постари, стануваме товар. Не сакам да паднам на таа приказна“, изјави Алберто.

Докторот ја одржува својата виталност со чекор танц и други танци. Сум имал два пати рак, што е болест поврзана со постарите луѓе, а рендгенските снимки покажуваат дека колената, рамената, колковите, ‘рбетот ми се стари…вкупно имам повеќе од 30 повреди.Но изгледа дека мојот мозок има не сакам да знам за болките што ги трпи моето тело.

Живеам исто како што живеев пред триесет години“, вели докторката. Докторот вели дека има една желба, а тоа е да доживее 105 години за да може што повеќе да биде со синот: Нема да бидам како 30-годишник, тоа е сигурно, но ќе бидам таму и тоа е важно“.

Докторот откри дека секој ден му снима пораки на синот каде му кажува што прави и за што размислува, за утре синот да знае кој бил и каков бил татко му.