ОСЛАБЕЛА НЕВЕРОЈАТНИ 55 КИЛОГРАМИ: Цел живот се борела со дебелината, а потоа променила една навика и килограмите се стопиле!

Тежела скоро 140 килограми кога сфатила дека не може повеќе да живее така и радикално го сменила животот!

Сузан Рајан е мајка од Сан Франциско која го споделува нејзиниот пат до идеална фигура со своите следбеници на Инстаграм, а на сликите ќе видите дека успеала да ја достигне.

Сузана усвои принцип познат како кето диета, односно диета богата со маснотии, но со малку јаглени хидрати и вели дека и помогнала да изгуби 55 килограми. Таа ги инспирираше луѓето кои ѝ пишуваа нонстоп за совети, па затоа и патот го претвори во книги за диетата кето.

Таа вели дека првиот чекор не бил „правење дупки во лажицата“, туку промена на начинот на размислување.

“Секој план ќе пропадне ако не верувате во вашата моќ да успеете. Постигнувањето на здравјето е пат кој започнува одвнатре. Цел живот се борев со недостаток на самодоверба и депресија, внатрешниот глас ме измачуваше и преку советување и читање добри книги на овие теми успеав да го направам најважниот чекор. Важно е да имате и пријатели и семејство полни со поддршка “, рече таа.

Напредокот, а не совршенството, беше мотото по кое се водеше.
“Важно е да знаете дека здравите навики во исхраната се вечен процес кој трае. Никогаш не размислувајте во насока на сè или ништо.

Дури и ако изедете нешто што е надвор од вашата диета и исхрана, не дозволувајте тоа да ве направи тажни и да го загрози остатокот од тој ден “, рече таа.
Но, не претерувајте во диети или информации, советува Сузана.

“Не плашете се од грешки, не обидувајте се да дознаете сè за некоја диета. Одете полека. Јас дури и не мерев кетони во крвта, само јадев храна што е пожелна во кето диета. Ќе има грешки и нормално е да се прават, важно е да се учи од нив “, рече Рајан.
Извор. Пулс24.мк