ОТКРИЕНИ СТРАШНИ ТАЈНИ ЗА ХОТЕЛИ: Следниот пат РАЗМИСЛЕТЕ добро каде резервирате соби!

Корисничката на TikTok, Џенеса Ричард од Америка стана вирална на социјалните мрежи откако ги откри тајните за гостопримството, кои ги дознала додека работела во хотел, а по нејзините признанија, многумина двапати ќе размислат пред следниот пат да резервираат соба.

Таа во серијата видео клипови најпрво ги советуваше своите следбеници да не лежат на ќебето на креветот, бидејќи тоа не се пере толку често како постелнината.

Така, работев во хотел пред неколку години и би сакал да споделам некои тајни што можеби не ги знаете. Повеќето хотели не перат покривки помеѓу соблекувалните на гостите. Страшното е што тоа се прави само еднаш годишно – не легнете на него, соблечете го – предупредува тој.

Џанеса препорачува и избегнување на пиење од чашите што се достапни во собите.

Речиси секоја соба што ја резервирате има шише со вода за пиење и чаши. Не пијте од нив, бидејќи тие не се менуваат се додека изгледаат чисто! Секако, се менуваат ако гостите видат дека пиеле од нив, но ако изгледаат како да не ги допреле, го чекаат следниот гостин – откри Ричард.

Таа исто така смета дека не треба да одите боси по тепихот, бидејќи иако редовно се вакуумира, многу ретко се чисти длабоко. Сепак, таа опиша и некои позитивни аспекти од престојот во хотелот.

Ако имаме достапни соби, можеме да ве наградиме со стан или да ви дадеме подобра соба без никаква наплата. Некои хотели имаат политика на „100% задоволство“, што значи дека ако нешто не ви се допаѓа, кажете му на менаџерот и ќе го добиете во вашата соба – вели тој во видеото.

Нејзиниот последен совет е поврзан со појадокот и се однесува на тоа дека можете да побарате од персоналот да ви подготви пакет со оброк, кој можете да го понесете со себе, доколку не пристигнете на време за појадок.