Парализирано момче клекнало пред својата девојка да ја запроси, девојката неможела да си поверува(ВИДЕО)

Иако парализиран, овој човек клекнал со специјална направа за да и предложи брак на љубовта на својот живот. Девојката не можела да се вразуми од изненадување. Животот на 23-годишниот Џош Смит од Вирџинија неповратно се промени во 2014 година. Тој бил на гости кај пријателите на плажата кога удрил во бран и се забил во песок. Кога дошол при себе, сфатил дека е парализиран од вратот надолу.

Беше навистина страшно“, рекол Џош. „За среќа, моите пријатели ме повлекоа на плажата и чекаа да пристигне брза помош“. Џош ги поминал следните недели и месеци закрепнувајќи се од несреќата и работејќи со терапевти за да се навикне на животот во инвалидска количка. Тој се преселил во родниот град Ричмонд за да биде поблиску до своето семејство и неуморно работел за да ја врати независноста што ја изгубил на тој трагичен ден.

Помалку од една година по инцидентот, Џош научил да вози комбе, учествувал во разни спортови и се вратил на работа. Единственото нешто што му недостасуваше во животот беше љубовта. „Мојата самодоверба многу се влоши“, рече тој. „Не мислев дека некој ќе сака да излезе со мене, а камоли да се омажи за мене“. Во 2020 година, сето тоа се промени кога ја запозна Грејс Томпсон преку апликација за запознавање.

Грејс и Џош почнаа да одат пред пандемијата. Кога се случил карантинот, парот решил постојано да биде заедно и уште повеќе да се поврзува. Секој ден беа се повеќе и повеќе заљубени и до 2021 година Џош знаеше дека сака да го помине остатокот од својот живот со Грејс. Отсекогаш сонувале за традиционално запросување, а Џош сакал да ѝ даде на Грејс нешто навистина посебно. Во главата секогаш замислуваше како ја моли додека клекнува на едното колено, но му требаше мала помош.Тој разговараше со своите терапевти кои му дадоа уред кој им овозможува на парализираните луѓе да стојат сами. Беа потребни неколку недели за да се научи да се користи тој уред, но до јуни тој беше готов.

На големиот ден, Грејс беше со пријател додека Џош се подготвуваше. Кога таа се врати, тој беше на тремот, на едно колено. „Се замрзнав, зјапав во него и не можев да се движам“, рекла Грејс. Бев презадоволен, но на многу добар начин“. Се разбира, таа рече „да“. Грејс мислеше дека е одлично тоа што го направи. Таа додаде: „Никогаш не сум го видела како стои, па беше многу прекрасно и необично кога ме прегрна додека стоеше! Посакувам да може да го прави тоа почесто“.

Двојката имаше мала свадбена церемонија во дворот само една недела подоцна и планираат да направат поголема свадба следната есен. Во меѓувреме, Џош сака нивната приказна да покаже дека се е можно со мала помош и волја! Во исто време, тој се надева дека никој нема да се откаже од пронаоѓањето на својата сродна душа.

„Навистина има по некој за секого“, рече Грејс. „Мислам дека ми беше прашање да научам како да бидам трпелив, кога да му помогнам и кога да видам дека тој сака да направи нешто сам“.

Ова се навистина мудри зборови! Прекрасно е што постои таков вид технологија и ќе биде уште поубаво да се види како им помага на парализираните луѓе. Снимка од овој предлог може да се најде во прилог.