Пензионерот (80) побегнал со својата сакана (84) на последната авантура: Крајот на оваа ЉУБОВНА ПРИКАЗНА го крши срцето

Заљубениот старец едноставно не можел да го поднесе животот без неа и се одлучил на екстремен потег. Заљубен пензионер од Австралија, кому му се закануваше затвор откако со партнерката која боледува од деменција избега од дом за стари лица, почина само два дена по неговата сакана. Ралф „Тери“ Гибс (80) ја зел Керол Лајл (84) од институција во градот Мандура и возел повеќе од 4.800 километри за да ја врати дома. Оделе од едниот до другиот крај на земјата на пеколни летни температури бидејќи повеќе не можеле да се разделат, пренесува Мирор.

Двојката била заедно 15 години, а Гибс се одлучил на овој чин „од љубов“ откако семејството на Лајл се преселило на другиот крај на земјата. Кога полицијата ги пронашла длабоко во пустината на температура од 43 степени Целзиусови, Керол наводно била вознемирена и облечена во истата облека во која била однесена. Тие беа на 90 километри од границата со Северната територија. За жал, оваа љубовна приказна имаше многу тажен крај.

Ралф загина во сообраќајна несреќа, околу 48 часа откако љубовта на неговиот живот почина во сон. Инаку, Лајл првично беше разделена од Ралф од нејзината кума кога беше пренесена во Перт минатата година, додека тој се опоравуваше од болеста во болница. Претходно овој месец, полицијата потврди дека Ралф бил обвинет за затвор и загрозување на животот, додека се изјаснил за виновен по обвиненијата за незаконско притворање.

Судијата Рајлан Џонстон изјави дека пресудата против Гибс „не била лесна“ откако пензионерот пред судот за прекршоци во Перт изјавил дека сè направил од љубов. Судијата рече дека е јасно дека Гибс само сака да биде со својата долгогодишна партнерка, но додаде дека неговите постапки биле „целосно погрешни“. Прифаќам дека веруваш дека вака си се однесувал од љубов и грижа за партнерката и дека сакаш да бидеш со неа, а си верувала дека таа сака да биде со тебе. Но, објективно, вашето однесување беше крајно опасно, а објективната тежина на вашите прекршувања јасно ја покажаа реакциите на оние луѓе кои ве набљудуваа – рече судијата.

Таа објасни дека неговите постапки биле однапред смислени бидејќи Гибс купил автомобил, канти со бензин и карта на земјата само неколку дена претходно. Личната желба ја ставате над благосостојбата на партнерот. Продолживте да ги ставате вашите желби пред нејзините потреби. Сигурно знаевте дека ќе ви биде тешко да се грижите за неа, но продолживте по својот пат. Вашето однесување можеше да го загрози нејзиното здравје, со оглед на екстремно оддалечената локација каде што ве пронајдоа – ја објаснил одлуката судијата.

Таа имала предвид дека Гибс претходно не бил осудуван, но рече дека е неопходно да се изрече затворска казна и покрај тоа што неговиот адвокат тврди дека паричната казна би била посоодветна. Гибс се исплашил дека никогаш повеќе нема да ја види својата партнерка, откако било објавено дека ќе биде осуден на седум месеци затвор, а условно на 12 месеци, со двегодишна забрана.

-Една година се борев да ја вратам за да се видиме затоа што има деменција и можеби не и останува многу време – изјави тогаш надвор од судот.