Пензиониран полицаец си нашол жена што ја спасил како бебе пред 34 години: Плачевме двајцата

По повеќе од 30 години сакал да стапи во контакт со жената што ја спасил како бебе. Не се сеќаваше многу, освен дека живеела во сплитска Гета и дека се презива Делиќ.

„Тоа бебе денес е веќе жена, а не знам дали воопшто знае дека е украдено“, изјави неодамна Домазет за порталот „Макарска данас“.

Бебето го пронашло сосема случајно 10 минути по пријавата
Се сети на тој настан.

„Беше крајот на септември, знам дека беше гроздобер. Бев на Зеленка, возев полициски мотор кога ми се јави дежурниот службеник и рече дека добиле пријава дека во Сплит е украдено тримесечно бебе. Напомена дека треба да внимавам ако некаде слушнам или видам нешто, да се распрашам и да пријавам. Не поминаа ни 10 минути и случајно налетав на тоа бебе. Го возев мотоциклот во рикверц удолница кога слушнав плач на бебе во гостилницата Кувеит, која се наоѓала во близина на Биоковка. Сите ме погледнаа кога дојдов до вратата, а јас отидов во кујната каде што го слушнав бебето. Таму видов жена како повива бебе на маса за печење, опкружена со кујнски ножеви. Се вознемири кога ја прашав што прави. Сакаше да ме избрка, велејќи дека и пречам“, рече тој.

Веднаш претпоставил дека се работи за киднапирано бебе.

„Ги повикав колегите и реков дека жената ме навредувала како службеник само за да имаме причина да ја приведеме. Влеговме во полициската кола. Го оставив мотоциклот и седнав до жената одзади бидејќи се плашев дека ќе му наштети на бебето“, се сеќава Домазет.

Киднаперката лажела за царскиот рез, дури и направил вистински рез на стомакот
Жената тврдела дека го родила бебето со царски рез. дури направила вистински рез на стомакот за да изгледа како да родила бебе. Подоцна, сепак, признала се и рекла дека престојувала во хотелот Белви во Сплит и ја демнела мајката со бебето, па дури и ја запознала. Еднаш мајката на бебето влегла во продавницата и, како што стекнала доверба во неа, го оставила бебето во количка за жената. Овој ја искористи приликата и побегна. Таа планирала да оди со киднапираното дете во родното Ливно. Пред тоа се вмешала со таксист кој и рекол дека ќе се ожени со неа ако може да роди деца. На крајот лажирала царски рез и решила да го украде бебето. Што се случило подоцна, Домазет вели – не знае. Накратко ги видел родителите на бебето, а случајот го презеле инспекторите.

„Многу би сакал да стапам во контакт со таа жена денес. Можеби и неа би ја интересирало кој ја нашол и како ја киднапирале, ако воопшто и го кажале тоа“, изјави денеска Домазет за Макарска.

Еден час по објавувањето на текстот му се јавило ’бебе’
И неполн час по објавувањето на текстот, Бранка, жената која Домазет ја спасила како бебе, ја контактирала преку социјалните мрежи.

„Се слушнавме, и двајцата плачевме. Сè уште не можам да ги преболам емоциите, на моменти сум нормална, а потоа повторно имам грутка во грлото. За жал, остана без двајцата родители, сама е со две деца, се уште живее во гето, а животот не и бил лесен. Се договоривме да се сретнеме. Во основа, знаела дека е украдено, но не ги знаела деталите. Ми кажа дека тоа било во 1988 година, а не во 1984 година. Згрешив, но кој повеќе ќе се сеќава“, вели Домазет, додавајќи дека на Фејсбук ги поврзал заеднички пријател, пишува Макарска Данас.