Писмо до жената која сака подобар сопруг

Ова писмо е наменето за жена која очајно се моли и сака подобар сопруг, бидејќи бракот не е онаков каков што таа го замислила. Се сеќавам кога бев млада, сонував да создадам семејство со совршен маж. Можеби сте замислиле како би изгледале божиќните честитки , истите црвени пижами и убавите бебиња. Или сте се замислиле како седите на прекрасна маса, сите се смеат, вие сте сити, а сјајот го обвива совршено печеното месо.

Седнете во топлите, прегрнати, децата кои седат на подот до вас, огнот крцка во каминот. Никогаш не сте се виделе како врескате додека го одложувате фотографирањето пред камера со зборовите: „Реков погледнете овде! Насмевни се!“ Додека брзо му посакувате добра ноќ на вашиот сопруг, наизменично ги влечете уморните деца по уште еден монотон ден и сфаќате дека животот не е како љубовните книги.

„Вие сте на ред“, мрморите на сопругот, покажувајќи кон мијалникот полн со валкани полупластични садови (бидејќи тоа е единственото нешто што децата не го кршат), откако макотрпно ќе подготвите вечера за пребирливите гладни глави. Дали некој некогаш рекол благодарам?! Филмска вечер е речиси никогаш. Не, наместо тоа, таа плаче поради домашната задача до моментот кога треба да заспие. Завидливи сте затоа што вашиот партнер може да дреме во фотелја. Може да спие низ цунами!

Секогаш се чисти истиот хаос, чекајќи во автомобилот пред училиштето. Секогаш се зема слободен ден поради одење на лекар или поради потребата да се напушти рано од работа поради детска игра. Тоа е пакување оброци, готвење набрзина, велејќи му на вашиот сопруг: „Не вечерва, душо. Се чувствувам многу надуено“. Се што знаете е дека никогаш не сте замислиле такво нешто. Сакавте нормален состанок. Ниту еден брз бакнеж во образ додека поминувате меѓу себе за време на лудото понеделничко утро.

„Знаеш ли каде ми се клучевите, мила?“, вели тој. Понекогаш се чувствувате како никој да не може да си го најде својот задник ако не му кажете каде го ставил! Следното нешто што го знаете е дека сте лути поради крпите на подот и чорапите под каучот. Дали некој знае дека постои нешто што се вика корпа за перење ?! Разберете дека е многу лесно да се нервирате со многу мали нешта. Како, зошто ги става сите свои работи на каминот? Тој не е негов личен отпад.

Зошто мора да најдете крпа за раце на подот секогаш кога ќе влезете во бањата? Како, ако не го задржите ова семејство заедно, целата работа ќе се распадне. Работите, купувате, готвите, чистите, помагате во домашните задачи, се капете, читате приказни, се молите. И потоа го правите тоа одново следниот ден! Можеби треба само да ги прави оние работи што се негови! Вашиот брак се повеќе личи на натпревар и сте сигурни дека се трудите повеќе. Почнувате да пишувате поени за работата што ја работите, а не за молитвите што ги кажувате. Една горчлива мисла нека роди друга.

Незадоволството се претвора во голема планина која се заканува да се сруши и да ве здроби двајцата. Одеднаш имаш краток фитил, лесно е да се налутиш, стануваш дрзок пред да успееш да запреш. Тој одговара со лутина, а потоа започнува тишината. Тоа не мора да биде така. Затоа ќе ви понудам, мои пријатели, совет, нешто што го научив преку многу грешки и обиди. Ќе ти кажам како да добиеш подобар сопруг.

Дали си спремна? Начинот да се добиеш подобар сопруг е да се стане подобра сопруга. Што?! Знам што мислиш. Тој е оној кој треба да се промени, нели? Му треба повеќе помош низ дома, подобро слушање, повеќе дружење со децата! Па, ова можеби не е многу популарно мислење, но мислам дека најдоброто нешто за подобар брак е да престанете да гледате што прави погрешно вашиот сопружник и да се фокусирате на она што можете да го направите подобро. Вашето жалење и очигледно незадоволство може малку да промени, но вашата постојана молитва може многу да промени.

Сфатив дека колку повеќе се трудам да му служам на мојот сопруг, толку повеќе тој ме служи мене. Не можете да промените човек, но Господ разнежни повеќе срца отколку што можете да изброите. Често го барате Господа и го следите Светото писмо кога барате каква жена му е угодна на Бога. Сè што правиме во овој живот треба да биде за Негова слава и служба и затоа мојот брак е мојата мисија. Се обидувам да и покажам на жена ми љубов што би ја направил Исус и сфатив дека мојот брак е неописливо благословен откако почнав да го правам тоа.

Маж ми ме служи во љубов, а ниеден од нас не губи време на она што другиот не го прави. Нашата врска е партнерска, но не броиме победи. Наместо да се трудиме да постигнеме еднаков однос 50/50, ние само даваме 100% од себе во нашиот брак. Тогаш тоа не е натпреварување, тоа е тимска работа и не се расправаме чиј е редот да спринтира. Само се обидуваме да трчаме заедно. Открив дека себичноста е најголемиот саботер на бракот. Кога се фокусираме на размислување за тоа кој дава повеќе (а тоа најмногу сме ние), тогаш стануваме слепи за лагите што ни ги наметнува непријателот.

Семето на незадоволството се сее, забораваме да простиме, а благодатта испарува. Но, ако можеме да ги отстраниме работите што не се важни, фокусирајќи се на љубовта што ја споделуваме, можеме мирно и јасно да видиме како срцето на нашиот сопружник чука за нас. Ако сте таа жена која очајно се моли, која ја удира главата од ѕид затоа што не знае како да го подобри својот сопруг, можеби одговорот не лежи во него. Можеби тоа лежи во вас. Знам дека е безбедно во Исус.

Започнете денес. Почнете да гледате на вашиот брак како мисија од Бога. Служете му на вашиот сопруг како што му служите на Исус и гледајте дека Бог го благословува вашиот живот. Предај го својот сопруг на Бога и биди ти. Бог ќе се погрижи за се друго. Ќе видиш.
Потпишан,
Жена која очајно се молела и чии молитви биле услишени.