Пишувала пораки додека возела, удрила во камион и починала: Нејзината мајка никогаш нема да ги заборави последните зборови

Девојка од Канзас загина во сообраќајна несреќа која се случила бидејќи пишувала пораки на мобилниот телефон додека возела. Последните зборови и ги кажала на мајка си, која сега испратила искрена молба до сите да избегнуваат да користат мобилни телефони додека возат. Мајката на Жак Тирс се присети на ужасниот момент кога дозна дека нејзината ќерка Даниеле Делгадо Гарсија (22) се судрила со камион на пат кон работа на 26-ти мај.

Таа веднаш отишла во болницата каде била пренесена нејзината ќерка, во тој момент сè уште будна и способна да зборува, пишува Дејли мејл . Мамо, страшно боли! Многу ме боли стомакот – ѝ кажа ќерката. Жак рече дека во тоа време ја фатила ќерка си за рака и и кажала дека ја сака, пред да ја стават во хеликоптер и да ја пренесат во друга болница. Неколку часа подоцна, Жак слушнала дека нејзината ќерка починала од повредите.

Во објавата на блогот, мајката напишала дека слушнала сирени непосредно пред 8 часот наутро кога се случила несреќата и дека се моли за сите, не знаејќи дека нејзината ќерка учествувала во несреќата. Неколку моменти подоцна добила порака од колега на нејзината ќерка, која била загрижена дека Даниел доцни и не се јавува на телефон. Срцето ми застана, знам дека ќерка ми никогаш не доцни на работа. Кога и таа не ми се јави, почнав да ме фаќа паника – се присетила несреќната мајка.

Отишла во градинката каде што бил синот на Даниел и дознала дека неколку минути претходно нејзината ќерка и испратила порака на воспитувачката дека бабата подоцна ќе и го земе синот. Тогаш знаев дека сирените се поради Даниелел“, рекла мајката.

Набрзо и се јави телефонот на Даниела, таа одговори иако знаеше дека нема да го слушне гласот на ќерка си на другиот крај од линијата. Тоа беше полицаец. Тој ѝ кажал дека Даниел имала сообраќајна несреќа, најверојатно додека и праќала пораки на мобилниот телефон. Кога слушнала дека нејзината ќерка починала, Жак рече дека „не можела ни да плаче бидејќи била во шок“.