Погледнете ја најмалата куќа во Лондон: 13 метри квадратни во која ништо не фали

Минијатурните станови од само неколку метри квадратни станаа секојдневие во бројни светски метрополи каде што трошоците за живот се високи, а побарувачката е исклучително висока. А Лондон е еден од тие градови.

Сепак, мал стан не мора да биде синоним за пренатрупан простор каде што не можете да се движите. Ова го докажа архитектонското студио Студиомама, кое одлучи да реновира минијатурна еднокатна куќа во Ислингтон, северен Лондон, во удобно место за живеење.

Архитектите Нина Толструп и Џек Мама ја реконструираа поранешната такси канцеларија од само 13 метри квадратни, земајќи инспирација од дизајнот на кампери и помали јахти. Иако многумина веруваат дека ова е најмалата куќа во Лондон, сепак има простор за бања со тоалет, кујна со дневна соба, спална соба, па дури и простор за работа и релаксација.

Тајната, се разбира, се крие во мултифункционалниот мебел од иверица нарачана, кој се прилагодува на потребите – може лесно да се преместува, зголемува, извлекува и складира. Голема гардероба крие кревет на преклоп, кој може да се подигне и спушта по желба.

Трпезариската маса со клупа за две до четири лица може да се прошири и да се претвори во трпезарија за шест лица. Од плакарот можете да извадите и стоечко биро, кујнска површина за сечкање зеленчук и клупа каде што можете да ги истегнете нозете по напорниот ден на работа.

Ова место изгледа како пријатно место за живеење благодарение на големите прозорци кои пропуштаат многу дневна светлина, но и неутралните бои на мебелот.