Пожарникар направил сообраќајка со бремена жена при што таа починала, а потоа го сретнал нејзиниот сопруг

По трагичната несреќа со пожарникар и бремена жена бремената жена го изгубила животот,нејзиниот сопруг направил нешто неверојатно. Можеби не сте запознаени со делото на поетот Александар Поуп, но сигурно сте ги слушнале неговите зборови: „Да се ​​греши е човечки, да се прости е божествено“. Како човечки суштества, ние сме полни со маани. Понекогаш ги повредуваме другите без да бидеме свесни за тоа. Но, често можеме да правиме работи што ги раскинуваат и најсилните врски.

Потоа доаѓа простувањето. Простуваме, не за да ги осудуваме грешките, туку за да се ослободиме од болката. Простувањето е она што не ослободува од болка и потреба да бараме одмазда. Наскоро ќе прочитате неверојатна приказна за простување. По трагичната несреќа во која загина неговата бремена сопруга, овој свештеник направи нешто неверојатно: му прости на човекот одговорен за нивната смрт.

Откако работеше 24-часовна смена, Мет Сватзел си отиде дома од работа како пожарникар. Додека возел по патот во Џорџија, се случило незамисливото. Тој се судрил со автомобил управуван од трудница, а со неа била и 9-месечната нејзина ќерка. Мет се сеќава на тој момент: „Сè уште можам да го видам. Го чувствувам мирисот. Ужасен звук и скршено стакло“. Во судирот загинале мајката и нејзиното неродено дете. Мет бил уништен од настанот.

Несреќата го направи нејзиниот среќен сопруг вдовец, Ерик Фицџералд, пастор и сакан сопруг. Ерик прво отишол да ја посети својата ќерка Фејт која за среќа не била повредена. Ерик едвај ги задржа солзите кога се сети на моментот кога ја виде ќерка си: „Таа се стутка во мојот скут и заспа. Адвокатите го прашаа Ерик дали сака да бара максимална казна против Мет. Но, тој не можеше да се натера себеси да го направи тоа. Наместо тоа, Ерик решил да му прости на Мет откако сфатил дека премногу животи биле уништени од таа несреќа.

Во едно интервју, Ерик рече: „Се сеќавам на една проповед во кој беше речено – во моменти кога се случува трагедија или болка, има можност да се покаже милост или одмазда. Бев токму во таква ситуација. Избрав да покажам милост“. Мет беше осуден на општествено корисна работа и парична казна поради помилувањето на Ерик.

Приказната можеше да заврши таму. Но, Бог наредил Мет и Ерик повторно да се сретнат. Две години по несреќата се сретнале на паркингот во продавницата. Мет беше таму за да купи писмо со сочувство што имаше намера да и го испрати на Ерика.

Иако никогаш не зборувале за време на судењето, Мет и Ерик поминале два часа заедно на тој паркинг. Тие продолжија редовно да се среќаваат, а Мет дури воспостави врска со двегодишната Фејт и децата кои Ерик ги имаше со новата сопруга. Заедно најдоа мир во простувањето и открија дека имаат сила да продолжат понатаму.