Познат доктор добил син на 83 години и веќе прави нови планови: Сопругата откри со што се соочуваат (ФОТО)

Да се ​​донесе дете на свет е најголемата радост во животот на парот, а иако е вообичаено да се има деца меѓу втората и четвртата деценија од животот, постојат ситуации кога чудото на животот може да не изненади во староста. Така беше и со аргентинскиот лекар Алберто Кормиља, кој стана татко на 83 години.

Роден е на 31 август 1938 година во Буенос Аирес и важи за најпознатиот нутриционист во Аргентина. Иако е познат по својата одлична кариера, неговиот приватен живот го привлече интересот на јавноста во 2019 година, кога објави дека ќе се ожени со Естефанија Пасчини, жена која е 48 години помлада од него. И во 2021 година го добија своето прво дете, синот Емилио. Коментарите полни со предрасуди не требаше да чекаат долго.

Сепак, неговата сопруга е свесна дека еден ден ќе го нема, но тоа е нешто со кое е подготвена да се соочи кога ќе дојде време. „Тие не кажуваат ништо за што Алберто и јас не знаеме или за што не сме разговарале“, рече Естефанија. Кормило одамна го доживеа татковството, пред повеќе од 50 години, а неговата ќерка Рене и синот Адријан ја прифатија одлуката на нивниот татко да основаат ново семејство и се радуваа на братот што го добија и покрај годините што ги разделуваа.

И покрај предизвиците со кои се соочува на неговата возраст, докторот рече дека сака да живее до 105 години додека неговиот син дипломира. Нема да бидам како млад човек, тоа е сигурно, но ќе направам што можам – рече тој и додаде дека на својот син му оставил многу посебен подарок кога ќе порасне.

„Купив телефон на кој испраќам пораки и фотографии на WhatsApp, а исто така снимам приказни и му кажувам што правам“, рече тој.