Политичарка од Нов Зеланд го возела велосипедот пред да се породи

Пратеничката од Нов Зеланд, Џули Ен Гентер, избрала необичен начин да стигне до болница за да се породи. Политичарката се качила на велосипедот и отишла во болница иако веќе била на породување и се породила еден час подоцна. Одлични вести!“, објави пратеничката на својот Фејсбук профил неколку часа подоцна.

„Во 3 часот и 4 минути утринава го пречекавме најновиот член на нашето семејство. Искрено не планирав да се породам, но тоа се случи на крајот“, напиша таа. Островската држава од пет милиони има репутација на политичар од ниско ниво. Премиерката Џасинда Ардерн славно зеде породилно отсуство додека беше на функција и го донесе своето тримесечно дете на состанок на ОН затоа што сè уште доеше.

„Моите контракции не беа толку лоши кога заминавме во болница во 2 часот по полноќ – иако беа оддалечени 2-3 минути и се интензивираа кога стигнавме 10 минути подоцна“, напиша Гентер. „Неверојатно, сега имаме здраво, среќно бебе што спие, како и нејзиниот татко“, вели Гентер, дете родено во Минесота, кое се преселило во Нов Зеланд во 2006 година.

Гентер, портпаролка на нејзината забава за превоз, во 2018 година возеше велосипед до болница за да го роди своето прво дете.

„Прекрасно неделно утро за возење велосипед, до болница, за да ме наведе конечно да го родам ова бебе“, објави Гентер на Инстаграм тогаш, со фотографии од нејзината велосипедска во 42-та недела од бременоста, со хаштаг #велосипедисенајдобри.