Поради љубовникот го оставив сопругот – Сега многу жалам за тоа

Сепак, јас не поддржувам измама и гордa сум на тоа. Тоа е една ужасна работа за сите вклучени. Но, за жал, во еден момент од мојот живот – бев друга жена. Една девојка решила да сподели приказна за тоа како е да се биде прељубник и како сите жени не ги изневеруваат лошите жени, но понекогаш едноставно ги фрлаат коцките на тој начин. Нејзината исповед ви ја пренесуваме во целост. Колку глупава. Не би ме изненадило што ова е една од мислите што ви се вртат низ главата кога ќе го видите насловот на мојата исповед. Сепак, јас не поддржувам измама и горда сум на тоа.

Тоа е една ужасна работа за сите вклучени. Но, за жал, во еден момент од мојот живот – бев друга жена. Веројатно сите ја замислувате таа друга жена како некој кој е * похотлив, сладостраст, физички совршен во секој поглед, а внатре е деструктивна, лукава, бездушна и пресметана демонска кучка со мисија да уништи едно семејство за своја себична корист. Најчесто, сопругот е секогаш тој што е неверен. Необично е жената на таков начин да го гази својот брак. Секогаш кога ќе слушнав за такво нешто, ќе осудев, ќе го кревав носот и ќе се прашав: Како е можно една жена да прави нешто такво? Сепак, да ви признаам, мене ми се случи такво нешто.

Најпрво ќе ви кажам дека воопшто не сум * и не сум физички совршена. По две деца, на моето тело јасно се гледаат стрии и целулит. Јас сум само мајка, просечна жена која сака да стане најдобрата верзија од себе и најдобрата можна мајка за своите деца. Никогаш не сакав да станам друга жена и да ја преземам таа срамна титула. Не го ни броев секој мој потег и не сакав да имам афера. Не го избрав јас и не сакав да уништам две семејства.

Јас сум образована и имам стабилна кариера и можам сама да заработувам за живот, па не барав никаква финансиска или социјална помош во таа работа. Тој беше мој најдобар пријател две години и најголемиот луд што го познавам, но сепак се заљубив во него. И тоа силно. Лудоста не прави на чуден начин заљубени. Се сеќавам како тинејџер бев „заљубена“ во Џонатан Тејлор Томас и прикачував негови слики насекаде. Се разбира, бесните тинејџерски хормони нè занемаруваат.

Меѓутоа, после 15 години се врати истото чувство кога еден ден го погледнав мојот најдобар пријател и тој ми се насмевна. Но, тоа не беше лудо, не беше воопшто. Тој се поврза со мене на толку многу нивоа и ќе беше близок со мене како и сите претходно. Чувството дека некој те сака колку што ти ме исполни и ме натера да ја доживеам нашата врска како чиста и вистинска. Не сакам да навлегувам во детали за мојата афера. На крајот на краиштата, се чини дека е важно. Се случи тоа што се случи. Она што е важно во таа врска е што навистина мислев дека најдов некој кој целосно ме разбира и кој сака да изгради живот со мене. И тоа е она што сите го сакаме од нашиот партнер, нели?

Верував во се што ми беше кажано. Зависев од секој бакнеж, секоја порака и секој збор. Знам дека сум многу паметна жена, но во тие моменти бев толку глупава и наивна. Дури и ќе признаам дека бев целосно слаб и ранлив. Размислував само со срцето, а мозокот само го следеше.

Не сакам лаги. Оваа афера не траеше долго, а јас веќе собрав сила и му кажав на мојот поранешен сопруг. Му го скршив срцето. Во тоа време, му реков дека се чувствувам осамено во нашиот брак. Сепак, сè уште го сакам поради тоа каков човек е и каков татко им е на нашите деца. Не поминува ден да не се каам што го повредив. Жалам што го уништив нашето семејство, но не жалам што сум отворена и искрена со него. Во тоа време, мислев дека љубовта што ми се случи е посилна од љубовта што ја имав во мојот брак.

Со текот на времето, мојот поранешен сопруг ми прости и сега сме пријатели. Се снаоѓаме во родителството на две малечки момчиња кои многу ги сакаме. Може да се каже дека ова е најдоброто сценарио со оглед на ситуацијата.„Љубовта на мојот живот“ навистина не функционираше. Не можеше да ги поднесе тешкотиите на реалниот живот. За него сето тоа беше фантазија. Ова ме скрши затоа што бев подготвен да поминам низ се со овој човек. Во мои очи, јас веќе се откажав од толку многу работи и веројатно не требаше да очекувам и тој да го стори истото.

Кога ќе размислам, се сеќавам дека тоа беше сурова вистина и горчливо апче што морав да го проголтам. Да сакам некого толку многу и да не добивам ништо за возврат, ми го скрши срцето. Сепак, чувствував дека го заслужив тоа бидејќи повредив многу луѓе во текот на овој процес.За само 12 месеци доживеав многу лоши работи: имав афера, се разведов од сопругот, бев напуштена, се преселив и повторно почнав. Сама.

Бев емотивно скршена и има уште денови кога помислувам да паднам, но од ова го научив следното: Јас сум човек, не сум совршен и можам да грешам. Благодарен сум за тоа што го имам и уживам во времето што го поминувам со моите деца. Станав подобра личност поради грешките што ги направив.