Посвоена жена ги пронашла своите биолошки родители и повторно ги споила

Лора Мебри била посвоена како новороденче во Арканзас во 1968 година. Како што растела, често се прашувала за своите биолошки родители, но не ги барала. До неодамна. Нејзината потрага започна во 2019 година и набрзо стапи во контакт со нејзината биолошка мајка Дона Хорн и биолошкиот татко Џо Кугил. Не ни знаела дека нејзиното откритие ќе доведе до разни настани кои ќе го променат животот. Приказната на нејзините родители започнала кога тие биле тинејџери. Џо беше спортска ѕвезда на училиште, а Дона беше навивачка. Лудо се заљубиле.

„Ние бевме нашите први љубови“, изјави Џо. „Јас само ја сакав неа, а таа само мене“. Парот не смеел да се види во текот на неделата, но секоја вечер разговарале по 10 минути на телефон и едвај ги чекале викендите. „Никогаш не сме се скарале. Едноставно одлично се сложувавме“, рече Џо, „Уживавме во дружењето еден со друг. Тоа беше вистинска прва љубов“. Еден ден во декември 1967 година, Џо добил возачка дозвола. Тогаш парот доби шанса да поминува повеќе време заедно. По две години врска, Дона дозна дека е бремена. Тогаш нивните родители седнале заедно и смислиле план.

Според Џо, неговиот татко одржал говор сличен на овој: „Џо ќе прави што сакаш. Ако сака да се ожени со Дона, ќе го направи тоа. Ако сакате да го чувате ова во тајност, ќе го направите тоа. Ако сакате Дона да се породи, тој ќе ја поддржи. Ако не сакате тоа да биде дел од нејзиниот живот, тоа нема да биде дел од нејзиниот живот“.

Таткото на Дона тогаш донел одлука – Џо мора да исчезне од животот на Дона. Така беше, цели 5 децении. Семејството на Дона сепак имало намера да се пресели, па двете работи се поклопиле. Но на Џо и Дона толку многу им недостигаа. Дона роди ќерка точно на роденденот на Џо. Откако се породила, Дона и нејзината мајка одлучиле Дона да не ја зема во раце. Но, Дона објасни дека е направена грешка и дека ја чувала својата убава ќерка цели 30 неверојатни минути. Џо го полнеше весникот со своите спортски успеси во тоа време, но цело време мислеше на Дона знаејќи дека тоа е многу потешко за неа отколку за него.

„Нејзините чувства и сето она низ кое таа помина беа 100 пати посилни од она низ што поминував јас“, изјави Џо. На крајот, нивните животи тргнале по сосема поинаков пат. Џо се ожени и се разведе двапати, имаше различни кариери, од предавање до водење компанија за очила за сонце. Од 2019 година тој е самец и татко на две деца. Дона заврши средно училиште и се вработи во финансии. Таа исто така се омажила двапати, а вториот сопруг го изгубила во 2011 година поради рак. На Дони и бил дијагностициран рак, но таа се борела и преживеала. Од 2019 година таа е самохрана мајка на три деца.

А тука беше и Лора Мебри која доби прекрасни родители, Вејн и Дарлин Монтгомери. Одела во истото училиште како нејзините биолошки родители. Имаше прекрасно детство и среќен живот. „Кога знаете дека сте посвоени, постојано сте свесни дека не личите на семејството што ве посвоило. Секогаш бев многу љубопитна и ме мачеше кои се моите биолошки родители“, вели Лора. Лаура родила ќерка во 1995 година и син во 1998 година, а нивното присуство ја поттикнало да ги бара своите биолошки родители.

„Кога ги видов моите деца, за прв пат видов некој што личеше на мене. Тоа ме натера да ги барам моите биолошки родители“, рече таа. Кога нејзините деца биле мали, можноста за тестирање за ДНК не била многу достапна, па Лаура конечно направила ДНК тест во 2019 година. Резултатите ја однеле кај нејзиниот вујко и тетка од страната на нејзината мајка, па таа им испратила писмо со нејзините податоци. Потоа еден ден добила писмо од нејзината биолошка мајка Дона. Дона напиша: „Јас сум твојата биолошка мајка. Чувствувам дека ти го должам ова. Прашај ме што сакаш“.

„Не можев да верувам. Тоа го чекав сите овие години“, изјави Лаура. Набргу потоа, Лора го дознала името на нејзиниот татко и била изненадена кога дознала дека веќе го познава. Нејзината најдобра другарка од средно училиште се омажила за внукот на нејзиниот биолошки татко. Лора му испрати порака: „Здраво, Џо. Го добив твоето име од Дона. Не знам како да го кажам ова, но мислам дека ти си мојот биолошки татко. Не сакам ништо од тебе, само сакав да знам кои се моите биолошки родители“.

Џо ја добил пораката додека бил на работа со својот син. Тој се присети на тој момент: „Не можев да верувам. Се прашував дали имам ќерка или син. Не можам да опишам колку пати сум се запрашал за тоа“. Лора и Џо многу брзо стапиле во контакт по телефон. Неговите први зборови беа: „Ох, ако воопшто личиш на Дона, мора да си многу убава“.

Таа сфатила дека меѓу нејзините родители постои љубов
Тие зборови ѝ дадоа на Лаура навестување дека можеби сè уште има љубов меѓу нејзините родители, па таа реши да ги спои. Кога Џо и Дона повторно се поврзаа, стана јасно дека тој нема наскоро да ја прекине врската. И тие се уште се заедно! „Се видовме, се гушкавме и плачевме“, рече Џо, „Знаевме. Знаевме. Знаеш што мислам? ”

Тогаш сè стана јасно. Двојката се венча минатиот мај. Лаура никогаш не можеше да замисли дека ќе ги најде своите родители и дека таа ќе биде таа што повторно ќе ги спои по 50 години разделба. Сега тој има уште едно семејство подеднакво полно со љубов.