Посвоила слепо куче без заби, па го направила ѕвезда на Инстаграм: „Никогаш не носи иста облека двапати!“

Мора да го видите ова! Најмодерното слепо куче има дури 641 комбинација на облека и секој ден носи нешто ново. Нејзината сопственичка ужива да испробува нови модни детали на своето куче, а може да се каже и чивавата Рози. Рози нема очи и заби, но таа е најелегантното слепо куче што некогаш ќе го сретнете – а тоа го докажува нејзината огромна колекција на гардероба.

Кортни Симпсон (38) од Чикаго почна да споделува слики од своето кученце во нова облека секој ден на Инстаграм во изолација и продолжи да го прави тоа речиси две години подоцна. Рози има повеќе облека отколку што можете да замислите, од шарени очила за сонце до џемпери, елегантни костими и фанки капи.

Ги облекувам моите кучиња од 1997 година, кога го добив првото кученце. Оттогаш љубовта кон нивната облека расте со секое ново придодавање во семејството – вели Кортни. Инстаграм страницата на Кортни започна со нејзиното покојно куче Чу Чу, а се пресели кај Роуз кога ја посвои во мај 2018 година од засолниште за животни. Дванаесетгодишната Рози пристигнала само со едно око, а исто така морало да биде отстрането откако и се слошило – но слепилото не ја спречило да го живее животот во потполност.

Кортни неодамна посвои друга чивава, двегодишната Кларабела, во септември 2021 година, а парот дели минијатурна гардероба полна со облека. Денес има толку многу различни дизајнери на облека за кучиња, забавно е да се соберат сите уникатни стилови и благодарна сум што моите девојки толку многу сакаат да се дотеруваат. Поголемиот дел од нашата сегашна гардероба е рачно изработена и дизајнирана гардероба по нарачка.

Пред да најдеме нешто по мерка, купувавме многу облека во бутиците, како и во некои големи продавници – вели сопственикот. Почнавме само од забава кога имавме само околу 125 придружници и никогаш не очекувавме дека луѓето толку многу ќе ја сакаат. Планираме да продолжиме додека можеме – додава тој.

Кортни ја опишува Рози како „слатка како шеќер“ и вели дека Кларабел е бестрашна иако има само килограм и половина. Нивната омилена активност се нашите фотографски сесии затоа што добиваат многу задоволства. Само треба да ги прашам дали „сакаат да се сликаат“ и да почнат да скокаат наоколу – изјавила Кортни.