Постар маж се прикраде до својата партнерка, а нивните танцови движења публиката никогаш нема да ги заборави

Со многуте освоени награди за танц, тие и покажаа на младата генерација како да живее подолго со многу енергија. Постарата двојка изведе танцови потези кои публиката никогаш нема да ги заборави Парот од Австрија танцуваше енергична буги-вуги танцова рутина која ја воодушеви публиката ширум светот.

За време на гала вечерта во танцовата школа Хорн во Австрија, Дитмар и Нелиа на сите присутни им покажаа како треба да изгледа еден вистински танц. Тие продолжија да ја забавуваат публиката со своите танцови движења додека се снимаа од сите страни на мобилни телефони и станаа вистинска интернет сензација.

Семејството Хорн пред 111 години ја отвори својата школа за танц во Линц, Австрија и стекна голема репутација и стана една од најпопуларните школи за танц во Австрија и Европа. Во нивното училиште се учи да се танцува виенски валцер, бавен валцер, буги, ча-ча-ча и румба и самба за почетници. Тие нудат почетни и кратки курсеви кои траат само неколку часа и интензивни курсеви кои траат 12 вечери.

Дитмар и Нелија се во брак од 1970 година и професионално танцуваат заедно повеќе од 30 години. Откако почнале да танцуваат, тие се натпреварувале и победиле на различни натпревари, австриски и германски, со нивните посебни танцови вештини од 50-тите и 60-тите години, вклучувајќи ги Линди Хоп и Џтербуг.

Во оваа рутина, парот ги заниша колковите во буги-вуги танц на „Down the Road Apiece“ од Johan Blohm & The Refreshments. Јохан Блом беше многу добро чувана шведска тајна се додека еден член на публиката не го сними неговиот настап и не го обрна вниманието на Брус Свејден. Свејден е американски продуцент кој работеше со Мајкл Џексон од 1978 до 2001 година и работеше на најпознатиот албум на Џексон, Thriller. Јохан Блом одеднаш стана главен придружник на ѕвездата Џери Ли Луис.

Дитмар и Нелија танцуваа со својот енергичен настап на изненадување и забава на сите присутни. Сите што беа помлади од нив застанаа на страната на големото подиум и го гледаа парот како танцува како да има само 18 години. Со многуте освоени награди за танц, тие и покажаа на младата генерација како да живее подолго со многу енергија.

Тие сега се вратија во својот дом во Дурмерсхајм, Германија и предаваат часови по танц. Навистина сакаат да предаваат Rockability Jive бидејќи е лесно за учење, многу забавно и популарно.

Овој танцов стил нема кореографија, но мора да содржи основни чекори и став за да може лесно да се изведе. Тие учат почетници и напредни студенти.