По 19 спонтани абортуси родила бебе тешко 6,3 килограми

Оваа мајка има одлична причина за славење бидејќи по дури 19 спонтани абортуси на свет донесе бебе тешко дури 6,3 килограми. Многу мајки се поврзуваат така што ги споделуваат своите искуства со бременоста и породувањето. Иако секоја бременост е различна, Кери Патонаи и нејзиниот син Финли завршија во вестите бидејќи се навистина многу посебни. Тим и Кери веќе имаа два сина, Девлен (10) и Еверет (2), а Кери не беше непознат за големо бебе.

Нејзините момчиња беа породени со царски рез, а Девлен тежеше 4 килограми кога се роди, а Еверет 5. На почетокот на октомври, Кери беше во 38-та недела од бременоста со своето трето бебе за кое веќе знаеја дека ќе биде момче тешко 5,5 килограми. На Кери веќе и беше даден распоред за царски рез таа недела, но кога отиде на преглед, се покажа дека сè ќе треба да се случи многу побрзо.

Додека се мерела кај лекар и пукнал водењакот и царскиот рез бил преместен порано. Веднаш била пренесена во болница за да го запознае новиот член на нејзиното семејство. „Тој беше многу голем, и имаше речиси двојно повеќе плодова вода, така што не е доволно да се каже дека имав голем стомак и ми беше крајно непријатно“, рече Кери.

Не толку мало момче се роди 5.10. во 13:56 часот и веднаш ги воодушеви сите околу него со својата големина. Семејството набрзо сфатило дека облеката и пелените што ги подготвиле се едноставно премали и мора да брзаат да купат се повторно. Мама и бебето беа доста добро иако имаа помали последици од раѓањето, што е сосема разбирливо.

Кери имала внатрешно крварење и се опоравува по голема операција, а Финли морал да остане на интензивна нега осум дена бидејќи имал проблеми со дишењето, жолтица и високо ниво на билирубин. На секоја мајка и е тешко да се одвои од своето бебе, но на Кери и беше особено тешко да се одвои од својот син за момент поради тешкото минато полно со големи загуби.

Досега имала 19 спонтани абортуси
„Тоа ги врати сеќавањата на претходните 19 спонтани абортуси – напуштањето на болницата без бебе“, рече таа. „Знаев дека е во добри раце, но сепак ми беше многу тешко да го поднесам“. „Имав 19 спонтани абортуси поради нарушувања на згрутчувањето на крвта и фиброиди. Беше многу тешко да се надмине сето тоа“. Но, Финли конечно се роди, а семејството сега ужива да биде со своето момче.

„Јас сум многу среќен, Тим е среќен, Финли е среќен и сладок и многу мек“, додаде Кери во објавата на Фејсбук, „Девлен и Еверет едвај чекаат да се вратат дома. Многу сум благодарен и благословен“. Како што минуваа деновите, Кери откри колку навистина е посебен Финли. Тој не само што беше големо бебе, туку му донесе слава на семејството.

„Денес го видов мојот доктор и замислете, Финли е најголемото бебе што некогаш се родило, а истото важи и за мојот гинеколог кој работи 27 години и медицинската сестра која помогна при породувањето“, сподели таа, „Тоа беше неверојатно. Сите зборуваат за него. Докторот рече дека ќе направи малку истражување и ќе види дали сме срушиле некакви рекорди“.

„Финли беше вистинска ѕвезда во болницата“, додаде таа, „Лекарите и медицинските сестри продолжија да зборуваат. Сè уште е доста долго“.
Кери сака и другите мајки да имаат надеж и охрабрување. Таа рече: „Мислам дека е важно другите луѓе да знаат дека има надеж зад сите овие затворени врати и дека не се сами додека минуваат тешки времиња. Секоја жена има различен пат, некои се потешки, некои полесни. Она што е важно е взаемна поддршка, љубов и грижа“.