Прашањето кое ми го спаси бракот тој ден кога сакав да се разведам од сопругата

Само едно едноставно прашање ми го спаси бракот тој ден кога сакав да се разведам од сопругата.
(Посветено на моите најмили.)
Мојата најстара ќерка Џена неодамна ми рече: „Мојот најголем страв како дете беше дека ти и мајка ми ќе се разведете. После тоа, кога имав 12 години, си реков, бидејќи толку се расправате, подобро е да се разведете“. Потоа со насмевка додала: „Мило ми е што успеа да ги измазнеш работите“.

Со години наназад не можевме да стигнеме до „зелената гранка“. Кога ќе погледнам наназад, не сум точно сигурен што е тоа што не привлекува еден кон друг. Нашите личности драстично се разликуваа и колку подолго бевме во брак, толку овие разлики изгледаа поекстремни. Состанокот „слава и богатство“ не подобри ништо во врска со нашиот брак. Всушност, тоа само ги продлабочи нашите проблеми. Тензијата меѓу нас двајца стана толку голема што турнејата поради книгата изгледаше како олеснување, иако ни се чинеше дека нема да ни помогне. Нашите кавги станаа толку чести што беше многу тешко да се замисли мир во нашиот брак. Станувавме често одбранбени и изградивме емоционални упоришта околу нашите срца. Бевме на работ на развод и неколку пати разговаравме за тоа.

Сепак, работите почнаа да се менуваат на турнејата. Само се расправавме по телефон и Кери ми спушти. Бев сам и осамен, фрустриран и лут. Дојдов до точка да „зовријам“. Потоа се свртев кон Бога. Не знам дали би можел да го наречам молитва. Можеби викањето на Бог не е молитва, можеби е. Сепак, како и да се вика, бев вклучен во нешто што никогаш нема да го заборавам. Стоев под туш во Бакхед, Атланта, Риц-Карлтон и му викав на Бога како мојот брак беше грешка и како повеќе не можам да го издржам. Колку и да ја мразев помислата за развод, болката што останавме во брак беше едноставно преголема. Бев збунет. Не можев да разберам зошто бракот со Кери ми беше толку „тежок“.

Знаев во длабочина дека Кери е добра личност. И јас бев добар човек. Зошто не можевме да се договориме? Зошто се оженив за некој што е различен од мене? Зошто таа не сака да се промени? Конечно, изнемоштен и скршен, седнав под туш и почнав да плачам. Во длабочините на мојот очај се чувствував инспириран. „Не можеш да ја промениш, Рик. Можеш само да се промениш себеси“. Во тој момент почнав да се молам. Боже, ако не можам да ја сменам, тогаш ти смени ме мене. Се молев до доцна во ноќта. Се молев следниот ден додека си одев дома. Се молев додека се приближував до влезната врата од домот и до студената жена која едвај ме забележа. Таа ноќ, додека лежевме во креветот, бидејќи бевме физички неколку сантиметри, а всушност со милји оддалечени, добив инспирација. Знаев што треба да направам.

Следното утро се тркалав во кревет веднаш до Кери и ја прашав: „Што можам да направам за да ти го разубави денот? Кери ме погледна со поглед: „Те молам? „Како да ти го разубавам денот? „Не можеш“, рече таа. „Зошто ме прашуваш тоа“?! „Затоа што мислам така“, одговорив. „ Би сакал да знам што можам да направам за да ти го направам овој ден подобар “. Таа ме погледна сомнително. „Дали сакаш да направиш нешто? Оди и исчисти ја кујната“.

Очекуваше да се налутам. Наместо тоа, само кимнав со главата. „Добро“. Станав и ја исчистив кујната. Следниот ден и го поставив истото прашање. „Што можам да направам за да ти го разубави денот? Таа ми ги стесни очите и ми рече: „Оди и исчисти ја гаражата“. Зедов длабок здив. Веќе имав напорен ден и знаев дека намерно ми го кажува ова. Бев во искушение да ја одбијам. Наместо тоа, реков „добро“. Станав и ги поминав следните два часа чистејќи ја гаражата. Кери не беше сигурна што да мисли. Дојде следното утро.

„Што можам да направам за да ти го разубавам денот? „Ништо! Ништо не можеш да направиш!. Те молам престани да ме прашуваш тоа“. „Жал ми е, одговорив, но не можам“. Си дадов ветување за себе. „Што можам да направам за да ти го разубавам денот? „Зошто го правиш ова? „Затоа што се грижам за тебе“, реков.

„И за нашиот брак“. Следното утро го поставив истото прашање. И следниот. И следниот. Потоа, во текот на втората недела, се случи чудо. Откако го поставив истото прашање на Кери, видов дека нејзините очи беа полни со солзи. Таа се скрши и почна да плаче. Кога дојде на памет, ми рече: „Те молам, престани да ме прашуваш тоа. Тоа не е проблем во тебе. Има проблем во мене. Тешко е да се живее со мене. Не знам зошто воопшто остана со мене“. „Што можам да направам за да ти го разубавам денот?

Нежно и ја подигнав брадата додека не ме погледна право во очи. „Тоа е затоа што те сакам“, реков. „Што можам да направам за да ти го направам овој ден подобар?“ „Тоа треба да те прашам“. „Треба“, реков, „но не сега. Сега јас сум таа што треба да се промени. Треба да знаеш колку ми значиш“. Таа ги стави рацете на моите гради. „Жал ми е што бев толку злобна“. „Те сакам“, одговорив. „И јас те сакам“, ми одговори таа. „Што можам да направам за да ти го разубавам денот? Таа ме погледна слатко. „Можеби треба само да поминуваме време заедно“? Се смеев. “Јас би сакал тоа”. Постојано и го поставував тоа прашање повеќе од еден месец. И промените се случија. Кавгите престанаа. После тоа, Кери почна да ме прашува: „Што сакаш од мене?“ Како можам да станам подобра сопруга?

Падна ѕидот што беше меѓу нас. Почнавме да водиме разумни разговори за тоа што сакаме од животот и како можеме да се направиме едни со други посреќни. Не, не ги решивме сите наши проблеми. Не можам да кажам дека не се расправавме повеќе. Но, природата на кавгата се промени. Кавгите не само што зачестија, туку беа и едноставно помалку интензивни. Ги исцрпивме силите од кавгите. Едноставно не сакавме повеќе да се повредуваме еден со друг.

Кери и јас сме во брак веќе 30 години. Не само што ја сакам сопругата, туку и ми се допаѓа. Ми се допаѓа да бидам со неа. Копнеам по неа. Ми треба таа. Многу од нашите разлики станаа наша сила, а останатите не беа важни. Научивме како да се грижиме еден за друг и уште поважно – добивме желба да го сториме тоа. Бракот бара. Но, тоа е и родителството, да се остане фит и да пишува книги, како и сè друго што е важно во животот е тешко. Да се ​​има брачен другар во вашиот живот е неверојатен подарок. Научив дека институцијата брак може да ни помогне да ги излечиме оние делови од нас кои биле најмногу повредени. И оние делови на кои најмногу им требаше љубов.

Како што минуваше времето дознав дека нашето искуство беше приказ на многу поголема лекција за нашиот брак. Прашањето што секој треба да го постави на својата сакана во сериозна врска е: „Што можам да направам за да ти го разубавам денот? Ова е љубов. Сите романтични романи (напишав неколку од нив) се за желбата за бескрајна љубов. Сепак, бескрајната љубов не доаѓа од само желба (барем не онаква љубов опишана во повеќето такви романи). Вистинската љубов не значи да сакаме личност, туку вистински да ја посакуваме нејзината среќа, дури и ако тоа е на сметка на нашата сопствена среќа. Вистинската љубов не значи дека треба да правиме копија од себе од друга личност. Тоа значи проширување на вашите способности, толеранција, грижа и активна грижа за благосостојбата на другата личност. Се друго е само приказ на себичност.

Не велам дека она што се случи со мене и со Кери ќе важи за сите. Јас дури и не велам дека сите бракови треба да преживеат. Но, можам да кажам дека сум неизмерно благодарен за таа инспирација што ми дојде тој ден. Благодарна сум што семејството ми е сочувано, што секој ден кога станувам покрај себе ги имам сопругата и мојот најдобар пријател. Благодарен сум и што дури и сега, децении подоцна, одвреме-навреме, едниот од нас сè уште се превртува на другиот и ме прашува: „Што можам да направам денес за да ти го разубавам денот? Поставувањето на тоа прашање е нешто што вреди да се стане тој ден.