Приказна од студентка – Во еден момент мислев дека е само настинка, а во друг бев многу болна

20-годишната студентка поминала речиси еден месец во болница откако антибиотиците не и помогнале со настинката. Џема Батлер (20) го сподели своето искуство за Мирор и во таа прилика откри дека се бори за живот, а верувала дека само настинала, бидејќи во зимските месеци е повеќе склона кон тоа. Џема за првпат почнала да се чувствува полошо за време на предавањата на факултетот, но, како што вели, „кревала раменици“, мислејќи дека послабата кашлица и уморот брзо ќе поминат.

Сепак, следеа деновите кога не можеше да стане од кревет, а потоа неконтролирано се тресеше. Се испостави дека се работи за сепса – труење на крвта, одговор на инфекција опасна по живот. „Се чувствував како да ме боли грлото и ми дадоа антибиотици поради сомневање за тонзилитис, но всушност тоа беше сепса. Благодарение на моето искуство, забележав дека луѓето често се збунети со овој термин и се прашуваат на кои знаци треба да внимаваат “, рече таа.

“Претпоставував дека моите симптоми се резултат на вирусна инфекција и дека ќе исчезнат сами од себе. Сепак, бев многу загрижена кога сè стана неподносливо. Не можев да станам од кревет и да се истуширам. Моето тело беше слабо и Не можев. Стојам на нозе – неконтролирано ми се тресеа нозете“, изјави Џема.

“Спиев со ширум отворен прозорец, и покрај тоа што беше премногу студено, за да се обидам да ја контролирам температурата и длабокото потење. Знаев дека нешто не е во ред и решив да побарам помош”, изјавила студентката која отишла на лекар. По два парацетамоли, температурата и паднала и била испратена дома со антибиотици за една недела. Иако сè уште не можеше да им се врати на секојдневните обврски, Џема почна малку да се подобрува.

„Завршив со антибиотиците што ми ги дадоа во болница и иако се чувствував малку подобро, најлошото допрва требаше да дојде. Два дена откако дојдов дома, тешко се разболев. Не можев повторно да јадам и добив оток на десната страна на мојата вилица, што „значеше дека не можев да ја отворам устата широка повеќе од неколку сантиметри. Беше крајно исцрпувачки и застрашувачки, бидејќи чувствував дека изгубив контрола над моето тело“, вели Џема.

Мајката на Џејми ја однела во друга болница каде и било дијагностицирано воспаление на вилицата. Ја испратиле дома, но следниот ден болката во вилицата и грлото била уште посилна. По скенирањата и тестовите, лекарите откриле дека Гема има ретка инфекција во грлото, за која се верува дека довела до сепса.

По 13 дена поминати во болница, Гема се борела за живот и конечно закрепнала