Приказните кои ни ги раскажуваа нашите баби се чини дека не се далеку од вистината, барем според некои научни истражувања

Приказните кои ни ги раскажуваа нашите баби се чини дека не се далеку од вистината, барем според некои научни истражувања. Мудроста на старите жени еволуирала низ вековите на животот и човечкото искуство – и додека некои од нив сега се докажани од модерната наука дека се само суеверија, некои од нив имаат вистинска научна основа. Ви претставуваме 11 вистински бабински приказни за кои науката докажала дека се вистинити и можат да ве изненадат.

Пилешка супа како лек
Сите сме слушнале од баба дека кога ќе настинете треба да јадете пилешка супа, нели? Па, има некои вистини во тоа. Иако пилешката супа нема целосно да ве излечи од настинка, ќе ублажи дел од симптомите. Научниците открија дека пилешката супа всушност може да го намали воспалението со забавување на активноста на белите крвни зрнца кои се одговорни за предизвикување воспаление. Значи, напред – јадете супа…

Долго и тешко породување – ќе биде момче! Ова е точно – науката докажа дека момчињата им нанесуваат повеќе болка на мајките за време на породувањето отколку девојчињата. Ирска студија од 2003 година докажа дека жените кои раѓаат машки бебиња имаат поголема веројатност да наидат на компликација за време на породувањето, што доведува до поголем број на итни царски резови. Зошто? Студијата сугерира дека тоа е затоа што момчињата се генерално повисоки и потешки од девојчињата – и имаат поголеми глави.

Едно јаболко на ден ве држи подалеку од докторот Да, сите знаеме дека треба да јадеме овошје секој ден и дека е добро за нашето здравје. Но, јаболко? За еден ден? Се чини дека приказната на оваа баба не е измислица, всушност е целосно вистинита. Студија од 2013 година покажа дека ако сите луѓе на возраст над 50 години во ОК јадат по едно јаболко на ден, тие всушност ќе спречат или одложат 8.500 срцеви и мозочни удари секоја година. Значи, јадете јаболка.

Чоколадото помага да се ослободите од предменструалните грчеви Излегува дека желбата за чоколадо што ја имате пред да започне циклусот не е само за закопување на вашата здрава исхрана. Желбата всушност се случува од физиолошки причини. Истражувањата покажуваат дека чоколадото содржи хранливи материи и антиоксиданси како што е анандамид, кој може да има смирувачки ефект и да ја одржува анксиозноста и расположението во рамнотежа. Значи, не мора да се чувствувате виновни за тоа дополнително чоколадо, но не претерувајте!

Топли бањи ја оштетуваат спермата Ако вие и вашиот партнер се обидувате да имате бебе, тогаш погрижете се вашиот маж да не користи топли купки пред самиот чин. Иако бабите знаат за тоа со векови, науката дури сега го докажала тоа. Научна студија од 2007 година покажа дека мажите чија сперма била тестирана откако поминале 30 минути во топла бања, имале многу лоши резултати, а откажувањето од топла вода го подобрува производството на сперма.

Горушица во бременоста е знак дека бебето има многу влакна
Веројатно сте го слушнале ова, дури и ако сè уште немате деца, бидејќи речиси и да нема постара жена што не верува во тоа. Овој мит го потврдија лекарите од болницата Џон Хопкинс во Балтимор. Спроведоа истражување за целосно да го побијат ова верување, но открија нешто сосема спротивно. И самите биле изненадени од резултатот, кој рекол дека зголеменото ниво на хормонот кој предизвикува металоиди всушност предизвикува раст на косата на бебето.

Полна месечина
Не, вие не ги измисливте вашите деца да полудат малку кога месечината е полна. Приказната на оваа баба се раскажува со векови, поточно дека некои луѓе го менуваат расположението за време на полна месечина, а не само луѓето, туку и животните. Генерално, истражувачите допрва треба да докажат дека однесувањето, плодноста и наталитетот се под влијание на лунарната шема. Но, едно истражување покажа дека на некои луѓе им е потешко да спијат за време на полна месечина, и покрај затворените ролетни.

Клин крши клин
Ако си претерала синоќа и се чувствуваш мамурно и ништо? Бабите би рекле веднаш „вратете се на коњот“ и напијте се да се ослободите од мамурлакот. Дали ја кажуваат вистината? Науката вели – да. Истражувачите покажаа дека консумирањето мала доза алкохол всушност може да го олесни мамурлакот. Но, сепак едно предупредување – ублажувањето на ефектот на мамурлакот на овој начин може да ја зголеми зависноста од алкохол и на тој начин да создаде маѓепсан круг. Значи, најдобар начин да се избегне мамурлак? Пред спиење испијте огромна чаша вода. Или уште подобро… само не пијте толку многу!

Наброј ги овците за полесно да заспиеш Стариците им зборувале на децата кои не можеле да спијат да ги затворат очите и да ги бројат овците. Испадна дека се во право. Така нешто. Видете, немаше посебна студија која докажува дека броењето овци навистина влијае на сонот, употребата на визуелизација или ментални снимки секако може да ви помогне брзо „да отидете во земјата на соништата“. Како? Тоа помага да се одвлечат мислите од стресни мисли или вознемирени мисли кои често се поврзуваат со несоница.

Сирењето може да предизвика чудни соништа
Долго време се веруваше дека консумацијата на сирење или млечни производи пред спиење може да предизвика чудни соништа е најчестиот мит, но една студија објавена во Велика Британија го кажува спротивното. Тие тестирале 200 испитаници кои јаделе различни видови сирење пред спиење, а повеќето од нив потврдиле дека сонувале многу чудни соништа.

Масните риби се навистина храна за мозокот
Врската помеѓу омега-3 масните киселини и масната риба постои и е добро позната. Се покажа дека масните киселини кои се наоѓаат во рибата ја подобруваат спроводливоста помеѓу мозочните клетки и на тој начин ја подобруваат функцијата на мозокот. Една студија дури покажа дека со редовно консумирање риба мозокот расте.