Само 10 дена откако родила тројки, таа ненадејно починала. Кога нејзиниот сопруг го пронашол ОВА во нејзината кутија со лекови, сè му било јасно

Каси и Џои Рот се запознале во 2004 година на работа и се заљубиле. Две години подоцна се венчале и набрзо основале семејство. После две деца, во 2015 година Кејси и Џои дознале дека ќе добијат тројки. Тоа значеше дека ќе имаат пет деца на возраст под 7 години. Двете постари ќерки, Клои (6 години) и Танли (2 години), едвај го дочекаа доаѓањето на новите членови на семејството. На 29 јануари 2016 година, Каси роди две момчиња и едно девојче.

На 5 јануари Каси за прв пат ги држела своите бебиња, а по враќањето дома, парот го поминал утрото подготвувајќи го креветчето за бебињата. Сепак, само 10 дена откако на свет дојдоа неверојатните тројки, нивните животи се променија за миг. Назад во болница, лекарите откриле дека Каси има згрутчување на крвта во белите дробови, но набрзо по породувањето таа се чувствувала подобро. Понатамошните тестови покажаа дека Каси нема повеќе згрутчување, туку дека нејзиното срце било под притисок.

Таа тогаш немала други симптоми и била пуштена дома. Таа и Џои решиле да ги остават здравствените проблеми зад себе и да се посветат на семејството, но два дена откако била пуштена дома, ја разбудила остра болка во градите. Според организацијата „Марш оф Димес“, згрутчувањето на крвта се јавува почесто за време на бременоста за телото да не губи премногу крв при породувањето и затоа лекарите не препорачуваат никакви лекови.

Протокот на крв во нозете е послаб за време на бременоста. Тоа е затоа што крвните садови околу карлицата се потесни и матката расте, со што се врши притисок врз карлицата. Се испоставило дека Каси земал антикоагуланси без ничие знаење, кои во комбинација со хормони и постпородилни лекови имале фатален ефект.

Џои остана сам, за жал, да ги одгледува своите пет деца како самохран татко. Нема зборови што тој вели дека би можеле да ги опишат шокот и болката што ги почувствувал кога го изгубил Каси. И иако имаше периоди кога размислуваше да ја скрати болката и да се откаже од се, сега се прилагодува на животот со пет деца.

Тој признава дека понекогаш е тешко да се постигне рамнотежа. Сепак, Џои е неверојатно силна личност и се труди за доброто на своите деца да биде татко за пример.

„Треба да бидете тука за вашите деца. Не можете едноставно да се откажете кога знаете дека пет мали деца зависат од вас. Сега целото мое внимание и одговорност го посветувам на овие мали суштества, споменот на нивната мајка сега живее низ нив “, рече Џои.