Свекрва од пеколот – Доаѓа кај нив дома околу 8 часот наутро, ако вратата е заклучена тропа по прозорците, а еднаш опасно ја треснала и вратата

Ненајавеното доаѓање на семејството и пријателите може да биде убаво изненадување, но првото нешто наутро во работен ден можеби не е најидеалното време за ненајавена посета (дури ни најавена). Жената не знае што да прави со својата свекрва која постојано доаѓа ненајавено, непосредно пред мажот да замине на работа.

Објаснувајќи ја својата мака на Мамснет, самонаречената „приватна личност“ тврди дека нејзината свекрва има тенденција да пристигне во нивната куќа околу 8.15 часот, само 15 минути пред нејзиниот сопруг да замине на работа. Како што им нагласи на форумџиите, не сака ненајавени гости или посетители од секаков вид. Така таа се бори да се прилагоди на начинот на кој се однесуваат родителите на нејзиниот сопруг (кои живеат во истото соседство), што вклучува постојани ненајавени утрински посети.

Објаснува дека не и се допаѓа кога ѝ доаѓа некој таков бидејќи „и треба малку време психички да се подготви за какви било подолги посети или дружење“. Иако нејзиниот сопруг ја замолил мајка му да се јави или да испрати порака однапред, таа сепак не го прави тоа, бидејќи не гледа причина за тоа, образложувајќи дека „не треба таа да ги известува за нејзиното доаѓање затоа што му е мајка. “, пишува британски Мирор.

Кога испраќа порака, никогаш не прашува дали е добро време за посета, туку само ги предупредува дека за неколку минути ќе биде во автомобилот и кај нив. Парот дури морал да постави голема споредна врата на патеката околу куќата бидејќи жената има навика да оди низ куќата и да тропа по прозорците од дневната соба додека не и ја отворат влезната врата.

Сеќавајќи се на една особено непријатна случка, фрустрираната снаа напишала на Mumsnet: „Минатото лето имавме гости кои ги немавме видено долго време, а таа само се појави, шеташе низ куќата, влезе од задната врата и дојде, внатре и ни се придружи во дневната соба. Таа седеше таму додека нејзиниот сопруг не даде знак дека е време да си оди.

Мислам дека тоа е многу наметливо, безобразно и социјално некултурно, но се чини дека тоа воопшто не влијае на неа – напиша таа. Неименуваната жена, која ја напишала објавата под прекарот katrizia127, вели дека не би и пречело толку ако разговорот не бил толку едностран каде нејзината свекрва зборува за луѓе кои не ги познава, никогаш не ја прашува што правите, што се случува – како си, ни што има ново, ништо.

Сега таа се прашува дали е неразумна што не сака нејзината свекрва да ѝ поминува секогаш кога сака. Сепак, многу корисници на Mumsnet целосно ја разбраа и се согласија со неа за поставување на граници во овие односи. Само биди искрена. Следниот пат кога ќе дојде, кажете ѝ отворено дека уживате да бидете сами и дека не ви се допаѓа нејзиното постојано друштво. Кажете ѝ дека вашиот сопруг ќе и се јави кога ќе се врати од работа и договорете време кога семејството може да се собере – ја советувала една жена.

Можеби таа ќе реагира како да си безобразна, но се додека останеш смирена и убаво и објаснуваш што е проблемот, не си виновна за ништо што ќе се случи подоцна. Проблемот е што тоа и стана навика и нејзината реакција може да биде насилна, но не се откажувајте! – напиша друг член на форумот.

Ја обожавам мајка ми, ја гледам неколку пати неделно, сакаме да се дружиме и прилично сум екстроверт – но тоа што таа го прави никогаш не би го трпела. Да, ние сме семејство и сакаме да поминуваме време заедно, но никој од нас никогаш не се појавува никому без најава, тоа е целосно неприфатливо однесување – напишал друг член.

Премногу и дозволивте. Види, не и е гајле што ти е непријатно и веројатно го користи фактот дека си премногу љубезен за да ја исфрлиш или воопшто да не ја отвориш вратата – напишал член на Мумснет. Твојот маж треба да се справи со својата мајка и да не отстапува додека таа не го промени своето однесување. Ако тоа не успее, сериозно би размислувал за преселба – напишал друг член